Zehirli Mantar Uyarısı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Zehirli Mantar Uyarısı

Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Mustafa Seven, doğada yetişen mantarlar tüketilirken dikkat edilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Mustafa Seven, doğada yetişen mantarlar tüketilirken dikkat edilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

Seven, gazetecilere yaptığı açıklamada, bitkisel kaynaklı zehirlenmelerin yüzde 50'sinin yabani mantardan kaynaklandığını söyledi.

Son günlerde artan yağışlarla birlikte doğada yetişen mantarların pazar tezgahlarında yerini aldığını ve mantar zehirlenmeleri nedeniyle de Kavak Devlet Hastanesine başvurular olduğunu belirten Seven, "Ülkemizde yaklaşık 280 kadar çeşitli mantar türü bulunmaktadır. Zehirli mantarları zehirsiz olanlardan ayıran kesin bir özelliği yok. Hemen hemen birbirlerine benzemektedirler. Bu nedenle vatandaşların doğada mantar toplarken bilinçli olmalarını ve bilmedikleri mantarları tüketmemelerini istiyoruz." dedi.

Seven, doğada bilinmeyen mantarları tüketmek yerine kültür mantarları ya da istiridye mantarı tüketmenin daha sağlıklı olacağını belirtti.
(Anadolu Ajansı) 10.8.2018 15:59 [11134031]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.