Zaman kazandıran öğün planlama rutini: Meal prep Haberi - yenikadin.com
8.07.2019 08:56

Zaman kazandıran öğün planlama rutini: Meal prep

Sağlıklı beslenmeyi bir uygulama programından çıkarıp bir hayat tarzına dönüştüren meal prep, özellikle çalışan kadınların günlük beslenme programlarının düzenli ve sağlıklı hale getirmesine yardımcı oluyor.

Haber: Zaman kazandıran öğün planlama rutini: Meal prep

Son yıllarda sağlıklı beslenme uygulamalarında sıkça görmeye alıştığınız meal prep, belirli zaman periyotları için besinlerinizi önceden hazırlayarak sağlıklı beslenmeyi ve zamandan tasarruf etmeyi sağlıyor.

MEAL PREPİN FAYDALARI

Meal prep, besinlerinizi kendinizin hazırlamasına olanak tanıdığı için bilinçli olarak zayıflama sağlar.

Gereksiz ayrıntıları beslenme programından çıkaran meal prep, bütçe dostudur.

Alışveriş ve yemek hazırlama gibi konularda zamanı minimize eden beslenme rutini, zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Bir türlü küçültemediğiniz porsiyonları ve alışkanlık haline getiremediğiniz sağlıklı beslenmeyi düzene sokarak size yardım eder.

Beslenme programınızı baştan sonra düzenleyen meal prep, alışverişte gereksiz ürünleri almanızı engelleyerek bilinçli ve hızlı alışveriş yapmanızı sağlar.

Alışverişten sofraya kadar tüm süreci planlayan beslenme rutini, israfı da engeller.

Hayat tarzınızı sağlıklı beslenme kurallarına göre dizayn edersiniz.

MEAL PREP RUTİNİ NASIL UYGULANIR?

Meal prep, belirli bir plan program dahilinde uygulanarak verimli sonuçlar sağlar. Bunun için alışverişten sofraya kadar her aşamayı minimize ve verimli hale getiren rutinlere dikkat etmelisiniz.

İLK ADIM: MUTFAK

Meal prep, öğün planını tüm yönleriyle ele alır. Bu yüzden öncelikle mutfağınızdaki gereksiz yüklerden kurtulmalı ve sizi sağlıklı yapacak şeyleri öne çıkarmalısınız. Buzdolabınızda meal prep planına dahil olacak ürünler için yer açmalısınız. Bunun için saklama kapları, kilitli poşetler ve mutfağınızı işlevsel hale getirecek sağlık uygulamaları tercih etmelisiniz.

İKİNCİ ADIM: ÖĞÜN PLANI

Meal prepin en eğlenceli yönü öğün planlama kısmıdır. Eğlenceli olduğu kadar dikkat de isteyen bu aşamada öğününüzü ne kadar sürede tüketeceğinizi biliyor olmalısınız. Başlangıç için 1 haftayı aşmayacak şekilde program yapmak idealdir. İhmal ettiğiniz öğünleri düzenlemeye öncelik vermelisiniz. Sadece öğle yemeğine dikkat ediyor diğer öğünleri geçiştiriyorsanız kahvaltı, ara öğünler ve akşam yemeği odaklı bir program hazırlayabilirsiniz. Beslenme uzmanınız varsa profesyonel destek de alabilirsiniz. Öğün tespitlerinizi yaptıktan sonra menüleriniz oluşturmaya başlayabilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ ADIM: ZAMANLAMA

Öğünlerinizi planladıysanız menülerinizde bulunan besinlere göre alışveriş yapmalısınız. Aldığınız ürünleri de haftalık programınıza göre mutfağınızda konumlandırmalı, öğün zamanı geldiğinde her şeyi yerli yerinde hazır şekilde bulmalısınız. Bunun için pazar akşamını alışverişe ve mutfak düzenlemeye ayırabilirsiniz.

DÖRDÜNCÜ ADIM: ÖĞÜNE HAZIRLAMA

Besinlerinizi raf ömürlerine ve türlerine göre düzenlemelisiniz. Besinlerinizin çiğ ya da pişmiş olması, raf ömürleri, doğranmışlar, bitkisel ve hayvansal besinler gibi kategorilerle oluşturduktan sonra bu gruplardan menünüze göre seçimler yapmalısınız. 1 haftalık besin planınızda bulunacak uzun ömürlü besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Haşlanmış baklagiller

Haşlanmış yumurta

Chia tohumu

Konserve balıklar

Izgara sebzeler

Ev yapımı salata sosları

Haşlanmış kinoa, karabuğday veya esmer pirinç

Süte yatırılmış yulaf ezmesi

Dilimlenmiş peynir türleri

Yıkanıp kurulanmış yeşillikler

Ana öğün alternatiflerinize protein oranı yüksek besinleri de ekleyerek ilaveler yapabilirsiniz.

Meal prep rutininde ara öğünler için de ayrıca kategoriler oluşturmalısınız. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Tam tahıllı kraker

Yoğurt, ayran veya kefir

Hayvansal veya bitkisel sütler

Taze meyveler

Çiğ kuru yemişler

Meyve barları

Ev yapımı fıstık ezmesi

Kuruyemişlerden oluşan karışımlar

SON ADIM: PİŞİRME VE SAKLAMA

Meal prep, rutinin son aşamsı olan pişirme ve saklama, plan yaptığınız süre boyunca besinlerinizin hazırda beklemesini sağlayan bölümdür. Menünüze göre besinleri hazırlayıp onları raf ömrüne göre planlayın. Raf ömrü 2-3 gün olan besin gruplarını ayırdıktan sonra raf ömrü daha uzun olan besinleri zamanı geldiğinde tüketmek için biraz geri plana itebilir, buzluğa alabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi

  Toplumun temel taşı olan ailenin sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurulması gerektiğini vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Son Sığınak Aile" kitabında 10 maddelik "Evlilikte Niyet Sözleşmesi"ne yer verdi.

 • 14-20 Eylül haftasında burcunuzu neler bekliyor?14-20 Eylül haftasında burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 14-20 Eylül haftasında burçları neler bekliyor?

 • Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, Covid-19 enfeksiyonundan korunmak için tırnaklarımızın bakımında asla atlamamamız gereken 9 kuralı anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

 • Uzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyinUzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyin

  Yaz döneminin ardından Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitime başlayan öğrencilerin eğitimi kadar evlerinde sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor.

 • Cildi yenilemeye yardımcı 9 besinCildi yenilemeye yardımcı 9 besin

  Havuz, güneş, kum derken yaz aylarında oldukça yıpranan cildimiz, bunlara bir de Covid-19 pandemisinden korunma kapsamında maske ve dezenfektan kullanımları da eklenince bu yaz her zamankinden fazla yıprandı. Ancak cildimizi yenilemek mümkün ve öncelikli yolu da sofralarımızdan geçiyor.