Yumurta Fiyatlarına Zam Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
26.10.2015 11:18

Yumurta Fiyatlarına Zam

Türkiye'de ağustos üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 140 bin adet azalan yumurtada fiyatlar yüzde 15,21 arttı.

Haber: Yumurta Fiyatlarına Zam

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, tavuk yumurtası üretimi mayıs-ağustos döneminde aylık bazda değişkenlik göstererek geçen yıla göre düştü.

YUMURTA ÜRETİMİ GERİLEDİ

Geçen yılın aynı dönemine göre, mayısta yüzde 1,9, haziranda yüzde 11,2, temmuzda yüzde 4,8 gerileyen yumurta üretimi, ağustosta yüzde 9,8 azaldı. Ağustostaki düşüş 140 bin adedi buldu.

BÜYÜK ZAM GELDİ

Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre ise yumurtada fiyatlar geçen yıla göre yüzde 15,21 yükseldi.

YENİ FİYATLAR

Artışın ardından marketlerde "large" boyutlu yumurtaların fiyatı 1 lirayı geçti. "Large" olanların 15'li paketleri 15,2 liraya kadar ulaştı.

Vatandaşların en çok tercih ettiği "small" büyüklükteki 15'li paket yumurta 7 lira 25 kuruş, organik yumurtanın ise 10'lu paketi 9 lira 90 kuruş, marketlerdeki köy yumurtasının 6'lı paketi de 4 lira 90 kuruş civarında satılıyor.

Pazar yerlerinde satılan köy yumurtası ise 75 kuruştan alıcı buluyor.

"KİMSE MEMNUN DEĞİL"

Bursa'da faaliyet gösteren bir marketin şarküteri sorumlusu Erdinç Özmen, yumurta fiyatlarının değiştiğini belirterek, "Bu yükselişten hem biz hem de müşterilerimiz memnun değil. Etiket değiştirmekten sıkıldık" dedi.

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula da yumurtadaki fiyat istikrarının sağlanamamasının, üretim, tüketim ve ihracat arasındaki dengelemenin yanlış yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

Kula, yumurta gibi protein değeri yüksek besinin piyasadaki dalgalanmadan etkilenmemesi gerektiğini ve belli bir fiyatının olması gerektiğini belirtti.

"KUŞ GRİBİYLE HAYVAN AZALDI"

Yumurtadaki fiyat yükselişlerinin çeşitli nedenlerinin olduğunu vurgulayan Kula, "Yumurtada zaman zaman dalgalanmaların sebebi üretim-tüketim-ihracat dengesidir. Bunlardan birinde eksik olduğu zaman yumurta fiyatlarının dalgalanması normaldir. Kuş gribiyle beraber hayvan varlığında azalma olmuş yumurta fiyatları da olması gereken gerçek fiyatlarına ulaşmıştır" diye konuştu.

Yumurta fiyatlarına mevsim değişikliklerinin de etkili olduğunu dile getiren Kula, şunları kaydetti:

"Bu dönemde fiyatların yükselmesi, üretimin azalmasının yanı sıra tüketimin artmasıyla ilgilidir. Özellikle okulların açıldığı bu dönemde soğuyan havaların da etkisiyle yumurta tüketimi artar. Şu anda fiyatlar, gerçek fiyatlarına ulaşmıştır. Yumurta üreticileri, ülkemizde planlaması yapılmaması nedeniyle fiyat istikrarı sağlanmadığından üretimin fazla olduğu dönemlerde ürünün ucuzlaması yüzünden zarar ediyor. Uzun süreli zarar eden işletmeler, iflasa kadar gitmektedir."


Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.