Yüksek Tansiyonda Bu Hataları Yapmayın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Yüksek Tansiyonda Bu Hataları Yapmayın!

Dr. Öz yüksek tansiyon hastalarının benimsemesi gereken yaşam tarzını ve tansiyonu düşürmenin yollarını anlatıyor.

Haber: Yüksek Tansiyonda Bu Hataları Yapmayın!
Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, ciddiye alınması gereken tıbbi bir hastalıktır. Maalesef yüksek tansiyonu olan kişiler çoğu zaman hastalıklarıyla doğru düzgün mücadele etmeyi ihmal ediyorlar. Eğer kötü hissetmiyorsanız iyi olduğunuzu düşünmeniz doğaldır ama yüksek tansiyonu olan kişiler için bu geçerli değildir. İyi hissediyor olmanız sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Bu hiçbir şekilde tansiyon ilaçlarını bırakmak için bir bahane olamaz, ilaç tedavisini bırakmak için doğru zamanı yalnızca doktorunuz söyleyebilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler bazen, aldıkları ilacın bütün sorunu çözdüğünü ve tansiyonlarını düşürmek için başka önlemler almalarına gerek olmadığını düşünebiliyor.

Yaşam tarzına dikkat!

Hipertansiyon ilaçları, tansiyonu düzenlemedeki unsurlardan sadece bir tanesidir; yedikleriniz ve uyguladığınız egzersiz miktarı gibi yaşam tarzı değişiklikleri sorunu her açıdan ele almak adına gerekli faktörlerdir.

Aslında, yaşam tarzı değişikliği, yüksek tansiyonu düşürmek adına yapabileceğiniz en önemli şeydir. Son olarak, hipertansiyon teşhisi konulmadan önce bile, prehipertansiyon diye tabir ettiğimiz kategoride olabileceğinizin bilincinde olmak çok önemlidir. Bu aşamada, tansiyonunuz yine normalin üstündedir ama tam olarak yerleşmiş hipertansiyon teşhisi konulacak kadar yüksek değildir. Ancak, yavaş yavaş yükselen tansiyon, kalp ve damarlarınıza zarar verir. Kısacası, tansiyonunuza gereken özeni göstermeyi hiçbir zaman ertelemeyin.

Uygun beslenme programı nasıl olmalıdır?

Düzgün beslenme yüksek tansiyonla savaşmada çok etkili bir silahtır. Beslenme programınızı tansiyonu düşürmede yardımcı olması için ayarlamanın birçok yolu vardır.

Sodyum fazlalılığına dikkat

Yüksek tansiyonun en yaygın nedenlerinden biri de vücuttaki sodyum fazlalığıdır. Sodyum alımınızı azaltmak yüksek tansiyonu düşürmede atacağınız ilk adımdır. Doymuş yağ, toplam yağ ve kolesterol bakımından düşük bir diyet uygulamak tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

Dash diyetine başlayın

Türkçe'ye "Hipertansiyonu Durdurmaya yönelik Besinsel Yaklaşımlar" olarak çevirebileceğimiz DASH diyeti, tam tahıllar, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri içeren dengeli bir beslenme düzenidir. Ayrıca, diyetinize dâhil edebileceğiniz çok yararlı besinler var.

Bu besinler yüksek tansiyonu düşürüyor

Somon gibi soğuk su balıkları, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı, Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tam yulaf ve börülce, kan damarlarını rahatlatan ve yüksek tansiyonu düşüren magnezyum zengini gıdalardır. Kereviz ise atardamar duvarlarını rahatlatmaya yardımcı ftalit adlı besin maddesini içerir.

Dr. Mehmet Öz
Diğer Makaleleri İçin Tıklayın...

2.5.2012 10:12 [3583555]