Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
24.08.2019 14:53

Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir

Gün içinde kendinizi devamlı yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Buna neden olan sorunları ortadan kaldırarak gününüzü enerjik şekilde geçirebilirsiniz.

Haber: Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir

Gün içinde bitkinlik ve halsizlik gibi sorunlar nedeniyle zamanınız verimsizleşiyor ve keyfiniz kaçıyor. Günlük rutinlerinizde bazı noktalara dikkat ederek gününüzü daha canlı ve dinç şekilde geçirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler.

KAN DEĞERLERİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Yorgunluğun en büyük nedenlerinden biri kansızlıktır. Kansızlık durumunda alyuvarlara taşınan hemoglobin miktarı azaldığında hücrelere gerekli oksijen gitmez ve sonuç olarak kendinizi yorgun hissedersiniz. Bunun sonucu olarak da daha önce aynı eforla yaptığınız işi yapmak için daha fazla efor harcayarak yapmanız gerekir. Kansızlık ileri safhalarda olursa dinlenirken bile yorulur, uyku sorunları, göz kararması ve farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden kan değerlerinizin normal seviyede olduğundan emin olmalı ve bu dengeyi korumaya özen göstermelisiniz.

UYKU APNESİ YORGUNLUĞA NEDEN OLUYOR

Uyku düzeni günlük performansınızı doğrudan etkileyen önemli bir etkendir. Uyku apnesi ve farklı uyku sorunları nedeniyle yeterince uyuyamayanlar gün içinde halsizlik ve yorgunluk sorunlarıyla karşılaşırlar. Eğer uyku düzeni konusunda sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

DEPRESYON VE STRES YORGUNLUĞU ARTIRIYOR

Depresyon ve stres hali günlük aktiviteleri yapma isteğini azaltır. Bu sorunların kendileri de yıpratıcı etki gösterdiği için enerjinizi alır, sizi düşürür ve yorgun hissetmenize nende olur. Eğer stresli bir hayat yaşıyorsanız yorgunluğunuzun nedeni bu olabilir.

KALP HASTALIKLARINA DİKKAT

Kalp hastalıklarının ilk belirtisi geçmeyen yorgunluk hissidir. Yorgunluğun nedenini stres ve kansızlık gibi nedenlere bağlayarak kalp hastalığı riskini görmezden gelenler tatsız sonuçlarla karşılaşabilir. Bu yüzden devamlı yorgunluk yaşayanların doktorlarına başvurmaları ve tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması
  Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması

  Öğünlerinizde afiyetle tükettiğiniz muzu farklı şekilde kullanarak cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Muzun kabukları ile ayağınıza yapacağınız pratik uygulama, ayaklarınızı yumuşacık yapacak.

  3 saat önce..
 • Ağız kokusu düşmanı 5 besin
  Ağız kokusu düşmanı 5 besin

  Ağız kokusunun itici etkisinden kurtulmak için besinleri kullanmaya ne dersiniz? Lezzetli besinlerle ağzı kokusuna kurtulabilir, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

  19.9.2019 15:15
 • En sık yapılan 5 egzersiz hatası
  En sık yapılan 5 egzersiz hatası

  Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

  19.9.2019 14:27
 • Saç uzatan pratik maske
  Saç uzatan pratik maske

  Saçlarınızın uzun olmasını istiyorsunuz ama yeterince uzamasını beklemek istemiyorsunuz. Sizi bu ikilemden kurtaracak pratik bir tarifimiz var.

  19.9.2019 09:22
 • 1 dakikada ellerinizi yumuşacık yapan uygulama
  1 dakikada ellerinizi yumuşacık yapan uygulama

  Günlük işlerin yıpratıcı etkisi ile elleriniz tahriş olur ve yumuşaklığını kaybeder. Ellerinize 1 dakika ayırarak bu istenmeyen histen kurtulabilir, yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

  18.9.2019 11:30