Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
24.08.2019 14:53

Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir

Gün içinde kendinizi devamlı yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Buna neden olan sorunları ortadan kaldırarak gününüzü enerjik şekilde geçirebilirsiniz.

Haber: Yorgun hissetmenizin nedeni bunlar olabilir

Gün içinde bitkinlik ve halsizlik gibi sorunlar nedeniyle zamanınız verimsizleşiyor ve keyfiniz kaçıyor. Günlük rutinlerinizde bazı noktalara dikkat ederek gününüzü daha canlı ve dinç şekilde geçirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler.

KAN DEĞERLERİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Yorgunluğun en büyük nedenlerinden biri kansızlıktır. Kansızlık durumunda alyuvarlara taşınan hemoglobin miktarı azaldığında hücrelere gerekli oksijen gitmez ve sonuç olarak kendinizi yorgun hissedersiniz. Bunun sonucu olarak da daha önce aynı eforla yaptığınız işi yapmak için daha fazla efor harcayarak yapmanız gerekir. Kansızlık ileri safhalarda olursa dinlenirken bile yorulur, uyku sorunları, göz kararması ve farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden kan değerlerinizin normal seviyede olduğundan emin olmalı ve bu dengeyi korumaya özen göstermelisiniz.

UYKU APNESİ YORGUNLUĞA NEDEN OLUYOR

Uyku düzeni günlük performansınızı doğrudan etkileyen önemli bir etkendir. Uyku apnesi ve farklı uyku sorunları nedeniyle yeterince uyuyamayanlar gün içinde halsizlik ve yorgunluk sorunlarıyla karşılaşırlar. Eğer uyku düzeni konusunda sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

DEPRESYON VE STRES YORGUNLUĞU ARTIRIYOR

Depresyon ve stres hali günlük aktiviteleri yapma isteğini azaltır. Bu sorunların kendileri de yıpratıcı etki gösterdiği için enerjinizi alır, sizi düşürür ve yorgun hissetmenize nende olur. Eğer stresli bir hayat yaşıyorsanız yorgunluğunuzun nedeni bu olabilir.

KALP HASTALIKLARINA DİKKAT

Kalp hastalıklarının ilk belirtisi geçmeyen yorgunluk hissidir. Yorgunluğun nedenini stres ve kansızlık gibi nedenlere bağlayarak kalp hastalığı riskini görmezden gelenler tatsız sonuçlarla karşılaşabilir. Bu yüzden devamlı yorgunluk yaşayanların doktorlarına başvurmaları ve tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.