Yaz aylarının vazgeçilmezi: Karpuz Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
15.07.2019 17:22

Yaz aylarının vazgeçilmezi: Karpuz

Hem düşük kalorisi hem de lezzeti ile yaz aylarında sofralarımızın altın yıldızı karpuz, besin değeri ve lezzeti ile her daim favorimiz.

Haber: Yaz aylarının vazgeçilmezi: Karpuz

Karpuzun yüzde 90'ı sudan oluşuyor. Yüksek miktarda içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını korumadan kas ağrılarına, cilt güzelliğinden saçlara kadar faydaları saymakla bitmiyor.

TOK TUTUYOR

Karpuz düşük kalorisinin yanında tok tutma özelliğine de sahip. Bu sebeple aşırıya kaçılmadığı takdirde rejim yapanlar tarafından genelde tercih ediliyor.

SIVI İHTİYACINI KARŞILIYOR

İçeriğinin yüzde 90'ından fazlasının su olması sebebiyle, özellikle ramazanda çokça tercih edildiğine dikkat etmişsinizdir. Yaz aylarında da günlük beslenme rutinimizde yer alması gereken karpuz mineraller açısından da oldukça zengindir.

KANSERLE SAVAŞIYOR

Antioksidan açısından zengin bir meyve olan karpuz, içerdiği likopen antioksidan ile bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip. Bu da dolaylı yoldan kanser ve türevi rahatsızlıklar için bünyemize güçlendirici etki yapıyor.

CİLDE FAYDALI

Karpuzun içerdiği zengin vitamin ve mineraller ile cildi gençleştirdiği yadsınamaz bir gerçek. Özellikle cilt için önemli vitaminler A ve C, karpuzda oldukça bolca bulunuyor.

DİYET YAPANLAR BURAYA

İnsanlar genelde rejim yapma konusunda iradeleriyle doğru orantılı olarak zorlanırlar. Bu dönemde sizi tok tutacak ve midenizi rahatsız etmeyecek besinler seçmeniz çok önemlidir. İşte burada yaz aylarının kurtarıcısı karpuz devreye girer.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.