Yaz aylarını daha rahat geçirebileceğiniz kumaşlar Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.07.2019 09:46

Yaz aylarını daha rahat geçirebileceğiniz kumaşlar

Artan sıcaklarla birlikte giysi dolaplarımızda birtakım değişikliklere gitmeye başlamamız gerekiyor. Kalın denimlerden, siyah kumaşlardan, naylonlardansa daha uçuş uçuş belki biraz daha renkli kumaşlara yönelmek yaz başlarının vazgeçilmez rutini.

Haber: Yaz aylarını daha rahat geçirebileceğiniz kumaşlar

Kumaş dünyası bildiğimizden de büyük bir derya. Moda evreni zaman geçtikçe önümüze farklı türde kumaşlar sunuyor. Karşımızda; kullanım şekilleri, zamanları, yerleri açısından bize birçok değişik imkan vadeden bir kumaş endüstrisi var. Bu noktada bize kalan ise ne zaman nerede ne giymeli, kendi konforumuz kendi beden ve ruh sağlığımız için nasıl tercihlerde bulunmalıyız kararı oluyor. Yaz ayları ise bu anlamda belki de en çok dikkat etmemiz gereken zaman dilimleri.

KONFORLU PAMUKLULAR

Beden üzerindeki nemi ve teri emme özelliğine sahip pamuklu giysiler bu yaygın bilinen özelliği sayesinde dünyada en çok kullanılan kumaş üretim malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Yaz ayı için tartışmasız en iyi seçeneklerden biri %100 pamuk giysilerdir.

ŞIK KETEN KUMAŞLAR

Yaz aylarının en çok tercih edilen bir diğer kumaş türü ise ketendir. Serin tutma özelliği ile bilinen keten özellikle sıcakların yükselmesiyle vitrinlerdeki yerini almaya başlıyor.

HAFİF İPEKLER

İpek bir elbisenin varlığı ve yokluğu üzerinizde belli bile olmaz. Bu hafif ve narinliği ile yaz aylarının en sevilen kumaşlarındandır. Parlak görünüşü ve yumuşak dokusuyla her zaman tercih edilen bir kumaş türüdür.

UÇUŞ UÇUŞ ŞİLE BEZLERİ

El tezgâhlarında, pamuk ipliğinden dokunan bu kumaş türü genelde beyaz rengiyle bilinir. elbiseler için tercih edilen şile bezler yazlık beldelerde en çok tercih edilen kumaş türüdür. Sağlıklı ve doğal olma özelliğiyle öne çıkan şile bezleri genelde baskı veya el ile süsleme yapılarak satışa sunulur.

RENKLİ ŞİFON KUMAŞLAR

Ucuz üretimi ve uygun maaliyeti ile bilinen şifon kumaşlar renkli ve dikkat çeken detaylarıyla yine sıcak günlerin vazgeçilmezidir.Genelde elbise ve şallarda tercih edilen bu kumaş sentetik ve ipek olmak üzere ikiye ayrılır.

NARİN SATENLER

Saten kumaş kullanım açısından ne kadar zor olsa da genelde kadınlar tarafından severek tercih edilir. Çabuk kırışan ve detayları fazlaca belli eden bu kumaş türü genelde elbise ve bluz yapımında çokca tercih ediliyor.

VUAL KUMAŞLAR

İsmi pek duyulmasada şal üretiminin gizli kahramanları vual kumaşlar, hafif yapılı bir tekstil üretim malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Vualler genelde elde yıkandığı için pek tercih edilmemekle birlikte ince yapısıyla kullananlar tarafından genelde müdavimi olunan kumaşlardır.Yeni Moda Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.