Yalnız Değilsin Sıla! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.11.2018 11:53

Yalnız Değilsin Sıla!

"Bazıları hiç sevilmeyi öğrenmemiş olabilir ama bence aşkın bununla bir ilgisi yok!" Sıla Gençoğlu-1 Kasım 2018

Haber: Yalnız Değilsin Sıla!

Instagram'da ardı ardına Sıla Gençoğlu paylaşımları görünce bir dakika neler oluyor diyerek hemen paylaşımlardaki etikete tıklayarak konuyu anlamak istedim. Sıla; hayatındaki insanın fiziki şiddetine maruz kaldığını anlatan bir paylaşım yapmıştı. "Lanet olsun" dedim içimden keşke okuduklarım gerçek olmasaydı, ama ne yazık ki gerçekti. Çok üzgün ve çok öfkeli olmam Sıla'nın yaşadığı durumu değiştirmiyor. Kim olursa olsun şiddet şiddettir.

Sıla'nın paylaşımın ardından 17 saat geçti. Sıla bu paylaşımıyla fiziksel ya da duygusal şiddet gören, istismara maruz kalan, hakkı yok sayılan binlerce kadının sesi oldu. Susmadığı ve dile getirdiği içinde çok kadına ilham oldu. Ama ya yaşadıkları?

Sıla'nın yaşadıklarını anlayabilmek için yaşamış olmak gerekir. Peki bunlar ne zaman bitecek?Hiç bitmeyecek, bu satırları yazarken bir kadın boşandığı eşi tarafından sokak ortasında öldürülecek, diğer kadındayak yiyecek, diğer kadın aldatılacak. Erkek inkar edecek, yalan söyleyecek, çok sıkışırsa da kaçacak gidecek. Çünkü erkekler davranışlarının sorumluluğunu her zaman kadına yükleyecek.

Kadınlar güvenmek istedikçe erkekler hoyratla kadına hakaret etmeye devam ediyor bu ülkede. Şiddet hep yanı başımızda. Kadına şiddeti yıllardır konuşuyoruz, bunun bir hastalık olduğunu, erkeğin yaralarının ya da travmalarının en yakınındaki kadına şiddet göstererek düzelmeyeceğini öğrenmeli artık erkekler.

Düşünün ki ; Du¨nya sagˆlık o¨rgu¨tu¨ne go¨re tu¨m du¨nyada bireysel s¸iddete en fazla maruz kalan kesim kadınlar. Sadece Sıla'nın başına gelmedi gelmeyecek, yine kimler yaşayacak bilmiyoruz. Ama bilin ki şiddeti yaşayan bir ömür boyu bunu unutmuyor. Bir zamanlar sevdiğin, değer verdiğin, sevmelere doyamadığın erkek seni yeri geliyor ayakları altında sürüklüyor. Kadınlardan uzun yıllar acısı ve izleri silinmiyor.

Sıla da, ben de şiddet gören kadınlar da sizi affetmeyecek. Şiddet asla normalleştirilmeyecek ve kabul edilmeyecek. Görmeye bile tahammül etmeyeceğiniz erkeklerin hayatınızdan uzak olması dileğim.

Yalnız değilsin Sıla.Yeni Yenikadın Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.