Yalancı Hamilelik Nedir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Yalancı Hamilelik Nedir?

Hamilelik durumu olmamasına rağmen kişinin kendisi hamile zannetmesine, yalancı hamilelik denir. Peki neden vücudumuz bize yalan söylüyor?

Haber: Yalancı Hamilelik Nedir?

Hamile olmamasına rağmen kişinin kendisini hamile zannetmesine yalancı hamilelik adı verilir. Beynin kişiyi yanılttığı bir oyun olan bu durum, kişiyi psikolojik çöküntüye uğratır.

YALANCI HAMİLELİK NASIL OLUR?

Yalancı hamilelik durumu şizofrenlik ya da bilinçli bir aldatma durumu değildir. Kişi kendisinin gerçekten hamile olduğunu düşünür. Gerçek hamilelik belirtileri vardır. Nadiren görülen bu durum, hamile olma özlemi olan kadınlarda görülür. Bu kişiler 9. aya kadar kilo alır ve kusma gibi hamilelik belirtileri gösterirler. Hastaneye giderek doğumun başladığını düşündükleri durumlar da olur.

Yalancı hamilelikte normal hamilelik gibi adet kesilmesi olur ve kilo alma, aşerme, karın şişmesi gerçekleşir. Ancak bir bebek mevcut değildir.

Yalancı hamilelik psikolojik kaynaklıdır. Nedeni hakkında araştırmaların devam ettiği yalancı hamilelik durumu, tam olarak aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

YALANCI HAMİLELİK KİMLERDE GÖRÜLÜYOR?

Yalancı hamilelik, çocuk sahibi olmak isteyen ama olamayan kişilerde görülür. Bu dönemde en ilginç değişim erkeklerde görülür. Erkekler de aynı eşleri gibi aynı dönemde kilo alır, kusar ve aşerirler. Yalancı hamilelik hem kadında hem erkekte belirti gösterir. Yalancı hamilelikte kişiler yalan söylemez, aldatmaz ama içinde bulundukları çocuk sahibi olma özlemi psikolojik olarak kişiyi etkilediği için bu durumu yaşarlar.

YALANCI HAMİLELİK NASIL SONLANIR

Yalancı hamilelik durumu uzman kontrolünde hastaya söylenmelidir. Yalancı hamilelik durumunu uzman desteği dışında öğrenen kişiler, yaşadıkları psikolojik çöküntüden etkilenmemek için psikolog desteği almalıdır. Bu süreçte jinekolog ve psikologlardan yardım alınmalıdır.

5.3.2019 16:23 [11805067]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.