Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.05.2019 14:44

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Ruh ve beden sağlığının korunması için vitaminlerin doğru miktarda ve doğru şekilde alınması gerekiyor. Tüm vücudu ve organları etkileyen vitaminler yeterli miktarda alınmadığında işlev bozuklukları ortaya çıkacaktır.

Haber: Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzdaki değişiklikleri izleyerek vitamin eksikliği olup olmadığını anlayabilir; doğru şekilde vitamin takviyesi yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

A vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk, halsizlik, saç kırıkları, tırnak kırılmaları, enfeksiyon ve görme bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

A vitamini eksikliğini gidermek için, portakal, şeftali, domates, tahıl, bal ve yeşil sebzeler tüketilebilir.

B2 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B2 vitamini eksikliğindedilde kızarıklık, kansızlık, göz kenarlarında kızarıklık, halsizlik ve burun kenarının kuruması gibi belirtiler ortaya çıkar.

B2 vitamini eksikliğini gidermek için süt, peynir, mısır, yeşil sebzeler, kuru baklagiller ve yumurta tüketilebilir.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

C vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, tırnaklarda kırılma, iştahsızlık, ciltte kuruluk, diş eti kanamaları gibi sorunlar ortaya çıkar.

C vitamini eksikliğini gidermek için domates yeşil sebzeler, turunçgiller ve kırmızı lahana tüketilebilir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini eksikliğinde halsizlik, mesane sorunları, baş ağrısı, kas ağrıları, kemik ağrıları, konsantrasyon düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkar.

D vitamini eksikliğini gidermek için güneş ışığına çıkmak gerekmektedir.

E VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

E vitamini eksikliğinde kısırlık, kas yorgunluğu, damar hastalıkları, kansızlık, görme sorunları ve cinsel rahatsızlıklar boş gösterir.

E vitamini eksikliğini gidermek için ceviz, ay çekirdeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ve tahıllar tüketilebilir.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

K vitamini eksikliği, durumunda basur, burun kanaması, deride çatlaklar ve idrar yolu hastalıkları gibi sorunlar ortaya çıkar.

K vitamini eksikliği durumunda brokoli, lahana, karnabahar, yumurta sarısı, patates, yoğurt ve yeşil çay gibi besinler tüketilebilir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.