Uzun Süre Emzirmenin Zararları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.04.2019 10:01

Uzun Süre Emzirmenin Zararları

Emzirmenin ilk altı ay tek başına yapılması, 6 aydan sonraki 12-24 aylık süreçte de ek gıdalarla takviye edilmesi önerilmektedir.

Haber: Uzun Süre Emzirmenin Zararları

2-3 yaş sonrasında emzirmek çeşitli sorunları beraberinde getirir. İdeal süreden fazla emzirmek, bebekte çiğneme becerisinin gelişiminin gecikmesi, iştahsızlık ve anneye fazla bağımlılık gibi sorunlara yol açar.

2-3 YAŞ SONRASI EMZİRMENİN ZARARLARI

Çiğneme becerisi: Bebeği uzun süre emzirmek bebekte çiğneme sorunlarına yol açabilir.

Bağımlılık: 2-3 yaştan sonra emzirmeye devam etmek, bebekte anneye karşı bağımlılık hissi oluşturur.

Özbakım becerileri: Bebeği normalden fazla süre emzirmek, bebek gelişimini olumsuz etkiler. Bebek özbakım faaliyetleri yönünden gelişimsel olarak geriler.

İştahsızlık: Uzun süre emzirmek, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi sorunlara yol açar.

Ağız sağlığı: Çiğneme fonksiyonları azalan bebeğin süt dişlerinde aşınma ve diş sürmesinin gecikmesi gibi sorunlar oluşur.

DOĞRUEMZİRMENİN YARARLARI

Doğru sürede emzirme anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlar. Anne rahminin toparlanma süresi kısalır. Emziren annelerin kilo vermesi kolaylaşır.

Emen bebeklerde enfeksiyon riski azalır. Tip 1 diyabet, çölyak, egzama ve multipl skleroz gibi sorunların görülme riski azalır. Alerji riski düşer.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Güzellik formülü: Yumurta kabuğu maskesi
  Güzellik formülü: Yumurta kabuğu maskesi

  Yeni favori güzellik uygulamanız haline gelecek olan yumurta kabuğu maskesi ile cilt sorunlarınıza veda edecek, sıkı ve temiz bir cilde sahip olacaksınız.

  17.9.2019 11:44
 • Taze balık nasıl anlaşılır?
  Taze balık nasıl anlaşılır?

  En sağlıklı ve lezzetli balık tarifi için öncelikle taze balığı seçmelisiniz. Bunun için de bazı püf noktalarına ihtiyacınız var.

  17.9.2019 11:12
 • Pürüzsüz bacaklar için peeling tarifi
  Pürüzsüz bacaklar için peeling tarifi

  Bacaklarınızın pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız portakaldan yardım alabilirsiniz. Oldukça kolay şekilde hazırlana ve uygulanan peeling ile bacaklarınızda kusursuz pürüzsüzlüğü elde edeceksiniz.

  16.9.2019 14:31
 • Aç karnına bunları asla yapmayın!
  Aç karnına bunları asla yapmayın!

  Aç karnına yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  16.9.2019 12:46
 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket
  Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket

  Yoğun iş temposu ve koşturmacada çoğu zaman güzel dinlenip kaliteli bir uyku çekemiyoruz. Durum böyle olunca da sabahları berrak bir zihinle ve iyi dinlenmiş bir vücutla uyanmakta zor olabilir.

  14.9.2019 15:17