Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.02.2019 16:00

Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku pozisyonu sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Uyku problemi yaşıyorsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.

Haber: Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

SIRTÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu iç organları dengede tutmak vevücut ağırlığını dengelemek için ideal bir pozisyondur. Bu pozisyon boyun ve sırt ağrılarını da azaltmaktadır. Sırtüstü uyuyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koymak, düzgün bir hizada yatmanızı sağlayacaktır.

Zararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu horlamaya neden olmaktadır. Horlama sorununuz varsa sırtüstü yattığınızda daha fazla horlayacaksınız demektir.

YAN UYUMAK

Yararları: Yan yattığınızda cenin pozisyonunda oluyorsanız dizlerinizin arasına bir yastık koymanızda fayda var. Bacaklarınızın maruz kalacağı stres azalacaktır. Bu pozisyonda uyuyorsanız mutlaka başınızın altında yastık bulunmalıdır. Bu pozisyonda yatarken sola dönerek uyumanız, mide ve ağrı şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Zararları: Bu uyku pozisyonunun bir zararı yoktur. Cenin pozisyonunda vücudunuzun aldığı eğrilik doğal bir eğrilik pozisyonudur. Soruna yol açmaz.

YÜZÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Bel ağrısı şikayeti olanlar yüzüstü yatarak bel üzerindeki ağırlığı hafifletebilir. Ama bu pozisyonda mutlaka yastık kullanmalısınız.

Zararları: Yüzüstü uyuma pozisyonu riskli bir pozisyondur. Sırt bölgesi eğrileri düzleşir ve omurga bir hizada kalır. Sinirlerinizde baskı olduğu için sabah uyandığınızda karıncalanmalar yaşayabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor