Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.02.2019 16:00

Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku pozisyonu sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Uyku problemi yaşıyorsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.

Haber: Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

SIRTÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu iç organları dengede tutmak vevücut ağırlığını dengelemek için ideal bir pozisyondur. Bu pozisyon boyun ve sırt ağrılarını da azaltmaktadır. Sırtüstü uyuyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koymak, düzgün bir hizada yatmanızı sağlayacaktır.

Zararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu horlamaya neden olmaktadır. Horlama sorununuz varsa sırtüstü yattığınızda daha fazla horlayacaksınız demektir.

YAN UYUMAK

Yararları: Yan yattığınızda cenin pozisyonunda oluyorsanız dizlerinizin arasına bir yastık koymanızda fayda var. Bacaklarınızın maruz kalacağı stres azalacaktır. Bu pozisyonda uyuyorsanız mutlaka başınızın altında yastık bulunmalıdır. Bu pozisyonda yatarken sola dönerek uyumanız, mide ve ağrı şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Zararları: Bu uyku pozisyonunun bir zararı yoktur. Cenin pozisyonunda vücudunuzun aldığı eğrilik doğal bir eğrilik pozisyonudur. Soruna yol açmaz.

YÜZÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Bel ağrısı şikayeti olanlar yüzüstü yatarak bel üzerindeki ağırlığı hafifletebilir. Ama bu pozisyonda mutlaka yastık kullanmalısınız.

Zararları: Yüzüstü uyuma pozisyonu riskli bir pozisyondur. Sırt bölgesi eğrileri düzleşir ve omurga bir hizada kalır. Sinirlerinizde baskı olduğu için sabah uyandığınızda karıncalanmalar yaşayabilirsiniz.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!
  Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

  23.1.2020 16:04
 • Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!
  Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!

  "Tatlı krizleri" çoğumuzun dert yandığı, ancak çözüm bulmakta zorluk çektiği sorunlardan biri. Zaman zaman yaşanan tatlı krizleri sorun oluşturmazken, ataklar sıklaştığında zamanla sağlık problemlerine yol açabiliyor.

  22.1.2020 15:34
 • Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
  Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

  Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları daha çok istiyor. Bunun nedeni havalar soğudukça vücut ısımızı koruyabilmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duymamız. Ancak dikkat etmezsek bu besinler hızla kilo aldırabiliyor.

  22.1.2020 11:15