Uygun psikolog nasıl seçilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
29.05.2019 15:26

Uygun psikolog nasıl seçilir?

Ben Suzi. Klinik psikolog ve dışavurumcu sanat terapistiyim ve artık Yeni Kadın'dayım. Burada psikoloji, sanat, sanat terapisi, farkındalık ve duygusal ilk yardım içerikli yazılar paylaşacağım.

Haber: Uygun psikolog nasıl seçilir?

İlk yazımı da psikolog seçimi üzerine yazmak isterim. Çünkü "Yardım alıyorum ama işe yarıyor mu emin değilim!" ya da "Kime gitmeliyim? Nasıl psikolog bulunur?" sorularıyla çok sık karşılaşıyorum.

Nasıl uygun psikoloğu seçerim?

Aslında bu soruyu "Nasıl uygun ruh sağlığı çalışanını seçerim?" olarak sormak daha doğru.

Terapiye gitmeye karar verdiğiniz zaman seçtiğiniz uzmanın eğitimini mutlaka araştırın. Eğer eğitimi ile ilgili bilgileri net yazmıyorsa; örneğin okuduğu okulları belirtmiyorsa başka bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Başvurduğunuz kişi ilk karşılaşmanızda size süreçle ve kendisiyle ilgili bilgi verecektir. Bu noktada hangi terapi yaklaşımıyla çalıştığını sorabilirsiniz ve kısaca bahsetmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede terapistin yapacaklarının size iyi gelip gelmeyeceği konusunda bir fikriniz olur. Anlattıkları içinize iyi gelmezse başka yaklaşımla çalışan bir terapist arayabilirsiniz.

İlk görüşme terapistin sizi anlamaya çalıştığı görüşme diye düşünülebilir. Ama aslında ilk görüşme karşılıklı bir değerlendirme sürecini içerir. Siz de terapisti değerlendirirsiniz. Kendinize sorabileceğiniz bazı sorular:

1- Terapist ben de güven uyandırdı mı?

2- Terapistin yanında kendimi rahat hissediyor muyum?

3- Beni anladığını ya da ileride anlayabileceğini düşünüyor muyum?

4- Terapist beni yargılıyor mu?

5- Hikayemi bu kişiye emanet edebilir miyim?

6- Terapist bende düzgün bir insan izlenimi bıraktı mı?

7- Terapist yetkin ve güvenilir mi?

8- Terapist beni ve nasıl hissettiğimi önemsiyor mu?

9- Kendi eğitimi, yaklaşımı ve terapi süreci ile ilgili açık ve net bilgi veriyor mu?

10- Verdiğim parayı hak ediyor mu? Ya da hak etme potansiyeli görüyor muyum?

Destek aldığınız kişinin içinize sinmesi önemli. Terapist seçmek iyileşme sürecinde bir yol arkadaşı seçmektir. Ve size uygun terapist sizin için harika bir yol arkadaşı olacaktır.

Kimler terapist olabilir?

Klinik psikologlar, terapi eğitimlerini tamamlamış psikolojik danışmanlar, psikiyatrlar, psikiyatri hemşireleri ve klinik sosyal hizmet uzmanları. Psikiyatri hemşireleri ve klinik sosyal hizmet uzmanları (Amerika'da bu alanda yüksek lisans programları var) ülkemizde nadir olarak bireysel terapi desteği veriyor. Onlar daha çok kurumların bünyesinde başka ruh sağlığı çalışanlarıyla ekip halinde çalışıyorlar ama terapi eğitimlerini tamamlayan psikiyatri hemşireleri ve klinik sosyal hizmet uzmanları bireysel terapi sunabiliyor. Genelde terapi almak için klinik psikologlara, psikoterapistlereya da psikiyatrlara başvuruluyor. Psikiyatrların 6 yıl tıp eğitimi almış üzerine psikiyatri ihtisası yapmış tıp doktorları. Eğer klinik pratikleri varsa mutlaka bir internet siteleri oluyor ve o sitede eğitim bilgilerini ve özgeçmişlerini detaylı paylaşıyorlar.

Klinik psikologlar dört yıl psikoloji eğitiminin ardından klinik psikoloji yüksek lisansı yapıyorlar ve bu süreçte ya da sonrasında uzun soluklu bir psikoterapi eğitimi alıyorlar. Psikoterapistler ise uzun soluklu bir terapi eğitimi alan psikolojik danışmanlar ve sanat terapisi, müzik terapisi, dans terapisi gibi bir alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. Şu an ülkemizde bu yüksek lisans programları sunulmuyor.

Terapist seçimi gerçekten çok önemli. Bu noktada terapistin iyi bir eğitim almış olması, uzun süre süpervizyon almış ve hala almaya açık olması ve kendi terapisinden geçmiş olması çok önemlidir.

Yollarımızın ahlaklı ve yetkin terapistlerle kesişmesi dileğimle...

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.