Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Etiketler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.05.2019 10:52

Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Etiketler

Ürünleri satın alırken sağlığımız açısından bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Üzerinde uyarılar bulanan etiketlere daha dikkatli bakmalıyız. İşte, bir ürünü daha dikkatli incelemeniz gereken uyarıcı nitelikteki etiketler...

Haber: Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Etiketler

Sağlığımız açısından bazı maddelerden uzak durmamız gerekir. Uzak duracağımız bu maddeler, ürünlerin üzerinde uyarı şeklinde olabilir. Alışveriş yaparken bu gibi detaylara dikkat etmekte fayda var.

TRANS YAĞ YOKTUR

Trans yağ, kandaki kötü kolestrolü yükseltir. Sağlığımız açısından uzmanların ısrarla üstünde durduğu trans yağdan uzaklaşın önerisi için üzerinde "Trans yağ yoktur" ibareli ürünleri tercih etmemiz gerekir.

PARABEN İÇERMEZ

Uzun süre önce ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan paraben, kozmetik ürünlerin %85'inde mevcut. Dünya Sağlık Örgütü'nün kısıtlamalarına rağmen halen kullanılan bu madde. meme kanserine neden oluyor. Bu nedenle üzerinde "paraben içermez" ya da "paraben free" yazan ürünleri almaya dikkat etmeliyiz.

SENTETİK YOKTUR

Tekstil sektöründe kumaşa esneklik veren sentetik sağlığımız açısından büyük bir tehdittir. Ucuz olduğu için kullanılmaya devam eden sentetik için "Sentetik yoktur" ya da daha çok karşılaşacağınız "No synthetic" ibaresine dikkat etmek ve o ürünlere yönelmekte fayda var.

GLİKOZ ŞURUBU İÇERMEZ

Şeker zararlıdır. Bunu hepimiz biliriz. Ancak daha zararlı olan glikoz şurubudur. Dünyada en çok ölüme yol açan şeker hastalığının kaynağı glikoz şurubudur. Bu nedenle glikoz şurubu içermez etiketi hayati bir öneme sahip olmaktadır.

ALÜMİNYUM YOKTUR

Yaz günlerinde kurtarıcımız haline gelen deodorantlar aynı zamanda tehlikeli maddelerle vücudumuza ve çevremize zarar verir. İçerisinde barındırdığı alüminyum uzmanlar tarafından önerilmiyor. Koltuk altını tahriş eden ve enfeksiyon riski ile bağışıklık için tehlike oluşturan alüminyum için "Aluminum free" ibaresi ne bakmak gerekmektedir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.