Türkiye Yumurta İhracatında Dünya İkincisi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.11.2015 11:58

Türkiye Yumurta İhracatında Dünya İkincisi

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye'nin geçen yıl yumurta ihracatından 400 milyon dolar kazanıp dünya ikincisi olduğunu açıkladı.

Haber: Türkiye Yumurta İhracatında Dünya İkincisi

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye'nin geçen yıl yumurta ihracatından 400 milyon dolar gelir elde ettiğini ve dünyada ikinci sırada bulunduğunu bildirdi.

"17.1 MİLYAR ADET YUMURTA ÜRETİLDİ"

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldız, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2014 yılında Türkiye'de 17,1 milyar yumurta üretildiğini belirtti.

Yıldız, Türkiye'nin bu miktarla rekor kırdığını ve dünya yumurta ihracatının yüzde 9'unu gerçekleştirerek bu alanda ikinciliği elde ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"400 MİLYON DOLAR GELİR"

"Türkiye sadece yumurta ihracatından 400 milyon dolar gelir elde etti. Üretilen 17 milyardan fazla yumurta sayısı, Türkiye'nin bugüne kadar ürettiği en yüksek sayıdır. Bu sayı her yıl artarak devam ediyor. Türkiye, bu sektör ile 400 milyon dolar üzerinde gelir elde etti. Yüzde 9 ihraç oranıyla da dünyada en çok yumurta ihraç eden ikinci ülke olmayı başardı. Günümüzde piliç eti üretiminin yüzde 95'i entegre firmalar tarafından gerçekleştirilir hale geldi.

"YUMURTA'NIN ADRESİ BURSA"

Türkiye, dünya piliç eti piyasasında 300 milyon doların üzerindeki ihracatıyla yüzde 4'lük bir paya sahip ve gelecek yıllarda küresel bir oyuncu olmaya adaydır. Avrupa'nın en büyük kuluçka kapasitesine sahip şirketi de Türkiye'de ve hatta Bursa'dadır."


Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.