Türkiye'nin En Fazla Pırasası Burada Tüketiliyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
27.10.2015 07:29

Türkiye'nin En Fazla Pırasası Burada Tüketiliyor

Aydın Efeler İlçesi'ne bağlı Dalama Mahallesi'nda asırlık bir gelenek görenleri ve duyanları şaşırtıyor.

Haber: Türkiye'nin En Fazla Pırasası Burada Tüketiliyor

Aydın Efeler İlçesi'ne bağlı Dalama Mahallesi'nda asırlık bir gelenek görenleri ve duyanları şaşırtıyor. Pırasa tüketimin en yoğun olduğu mahallede cumartesi akşamları etli pırasa olmayan sofralar yoksul sayılıyor. Asırlardır devam eden bu gelenek ise en çok pırasa üreticilerini ve pazarcıları sevindiriyor.

ASIRLARDIR SÜREN BİR GELENEK

Geleneğin asırlardır devam ettiğini belirten Mülga Dalama Belde Belediyesi'nin eski başkanlarından Nihat Aktakka, ne zaman başladığı net olarak bilinmeyen pırasa geleneğinin yeni kuşak tarafından da sürdürüldüğünü belirtti. Dalama'da Cuma günleri kurulan semt pazarında en fazla alınıp satılan sebzenin pırasa olduğunu belirten Nihat Aktakka, "Eskiden beri cumartesi akşamlar etli pırasa yemeği yapılır. Mahallemizde yaşayan herkes çocukluğundan beri ailece pırasa tükettiği için Dalama'da vatandaşın çoğunluğu da pırasayı sever" diyerek pırasanın aynı zamanda çok faydalı olduğunu belirtti.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

İçerdiği potasyum demir, kalsiyum mineralleri ve özellikle yüksek orandaki lifi nedeniyle pırasanın önemli bir besin maddesi olduğunu belirten Aktakka, "Kış aylarının en faydalı sebzelerinden biri olan pırasa, böbrek sağlığından kalp sağlığına kadar birçok hastalığa şifa dağıtır. Pırasanın bol vitaminleri, mineralleri ve çeşitli nitritleri ile çok şifa verici özelliği bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalı olduğunu belirtiyor.

BAĞIRSAK DOSTU

Uzmanlar, pırasa yemeğinin, bağırsaklara yumuşaklık verip pekliği giderdiğini, hemoroidi olanlara da ferahlık sağladığını bildiriyor. Gribe de iyi geldiği belirtilen pırasa böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir.

PIRASA BASURUN DÜŞMANI

Basur şikayetlerini azaltır. Damar sertliğine karşı faydalıdır. Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir. Vücudu ve kanı temizler. Astım ve egzamaya iyi gelir. Sindirim sistemi için çok yararlıdır, sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. İdrar söktürücüdür. Sinirleri kuvvetlendirir.

ANNEYE SÜT YAPAR

Romatizmaya karşı faydalıdır. Anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır" diyerek bu faydalı asırlık geleneği sürdürdüklerini belirtti.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.