Türkiye'nin Başarılarıyla İz Bırakan 8 Kadını Haberi - yenikadin.com
8.03.2019 11:35

Türkiye'nin Başarılarıyla İz Bırakan 8 Kadını

Kimi yeni nesillerin ufkunu açtı kimi de cesareti ile bir milletin uyanışına ön ayak oldu. Onlar kim mi? Onlar, cesareti, özgüveni, bilgisi ve emeğiyle Türk kadını.

Haber: Türkiye'nin Başarılarıyla İz Bırakan 8 Kadını

1. NENE HATUN

Rus ordusuna karşı mücadele veren Nene Hatun, üç aylık çocuğunu evde bırakıp kahramanca savunmaya katıldı. 6 çocuğundan 2'si cephede şehit olan Nene Hatun, vatan savunmasında büyük yararlılık göstermiştir.

Nene Hatun'a "3. Ordunun Nenesi" ve "Yılın Anası" unvanları verilmiştir.

Nene Hatun

2.TÜRKAN SAYLAN

Ülkemizde ve dünyada tanınan Türkan Saylan, kız çocuklarını okutmak için verdiği mücadele ile herkesin sevgisini kazanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Lepra Birliği, Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi gibi önemli kuruluşlarda görev yapan Saylan, ülkemizde akademi ve tıp alanında önemli görevler üstlenmiştir. Özellikle cüzzam hastalığının gerilemesinde, çalışmalarıyla büyük katkı sağladı.

Türkan Saylan

3.SEMAHAT GELDİAY

Semahat Geldiay, böcek hormonları üzerine yaptığı çalışmalar ile bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Böcek endokrinolojisi alanında yaptığı çalışmalarla imkansız denileni başaran Geldiay, Ege Üniversitesinde elektron mikroskobu laboratuvarı kurarak Türk bilimini geleceğe taşıdı.

Semahat Geldiay

4.AFİFE JALE

Sahneye çıkan ilk müslüman Türk kadını olan Afife Jale, kadının sahneye çıkmasının yasak olduğu dönemde sahneye çıktı. Sonrasında birçok sorunla karşılaşan Afife Jale, Atatürk'ün Türk kadınının sahneye çıkmasını yasaklayan kanunu değiştirmesiyletekrar oyunculuk yapmaya başladı.

Afife Jale

5. SAFİYE ALİ

Osmanlının ilk kadın doktoru Safiye Ali, yaşadığı coğrafyada kadınlar için sadece bir hayal olanı başardı. Kadınların tıp fakültesine alınmadığı için tıp eğitimini Almanya'da tamamladı.Doktor olarak İstanbul'a döndüğünde, doktor arkadaşlarından gördüğü kötü muameleye rağmen mesleğini yapmaya devam etti.Kız öğrencilere verdiğiderslerle kadınlar için çığır açan bir isim oldu.

Safiye Ali

6.LEYLA GENCER

20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak kabul edilen Leyla Gencer, yurt dışında La Regina, La Gencer, La Diva Turca gibi unvanlarla anılıyor. Gencer, operada gösterdiği başarı ile Türk kadının neleri başarabileceğini göstererek ses sanatçısı olmak isteyen kadınlara rol model oldu.

Leyla Gencer

7. HALİDE EDİP ADIVAR

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Halide Edip Adıvar, Milli Edebiyat Dönemi romanlarıyla tanınmıştır. İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü olan Adıvar, Sultan Ahmet'te ve Fatih'te yaptığı mitinglerle Milli Mücadele döneminin önemli isimlerinden biri haline gelmiştir.

Halide Edip Adıvar

8. SABİHA GÖKÇEN

Türk kadınının gurur timsali olan Sabiha Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. 1935'te Kırım'da yüksek planörlük eğitimi alan Sabiha Gökçen, 1936'da Eskişehir'de Askeri Hava Okulu'nda aldığı eğitim sonrası pilot oldu. 1937'de kendisine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası verildi.

Sabiha Gökçen

1953 ve 1959'da ABD'ye giderek Türk kadınını ve Türk toplumunu temsil etti. Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin mezuniyet törenine katılan Gökçen, "Dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri" seçilerek kariyerinin en büyük ödülünü aldı. Aynı zamanda bu ödülü alan ilk ve tek kadın oldu.Yeni Yenikadın Haberleri

  • Evde gıda israfını birkaç basit önlemle engelleyinEvde gıda israfını birkaç basit önlemle engelleyin

    Günümüzde hızla artış gösteren dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan gıda ihtiyacı, doğal kaynakları dikkatli kullanmayı daha da önemli hale getiriyor. Oysa pek çoğumuzun, belki farkında bile olmadan yaptığı gıda israfı, geleceğe ve sürdürülebilir bir yaşamın kaynaklarına yönelik israfın habercisi konumunda yer alıyor. Bu durumun önüne geçmek için evlerde birkaç uygulamaya dikkat etmek yeterli oluyor.