Turizm Temsilcileri İşbirliği Toplantısı" Van'da Yapıldı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Turizm Temsilcileri İşbirliği Toplantısı" Van'da Yapıldı

Van'da "Türkiye-İran Sınır Bölgeleri Turizm Temsilcileri İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Van'da "Türkiye-İran Sınır Bölgeleri Turizm Temsilcileri İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından oluşturulan İran Masası kentteki bir otelde düzenlenen toplantıya Türkiye ve İran'dan çok sayıda turizmci katıldı.

Toplantıda konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van'ın doğa güzellikleri, gölü, turizm potansiyeli, tarihi mekanları ve inanç özgürlüğü bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu söyledi.

Kamu kurumu ve yöneticileri olarak turizm paydaşlarıyla güzel işbirlikleri olduğunu belirten Güray, "Turizm alt yapısı ve turizm kapasitesi her gün güçleniyor. Van, tüm bölgenin turizm bölgesi olmakta emin adımlarla ilerliyor. Her programda bunu sık sık vurguluyoruz. İran, Van için çok önemi bir konumda. Komşuluk, akrabalık, tarih, kütür anlamında İran bizim en önemli paydaşlarımızdan biri. Sadece İran değil bizim için Irak, Ermenistan ve birçok komşu ülkeden yine Van'a turistler akın etmeye başladı." dedi.

Amaçlarının ortak programda Türkiye ve İran turizm yetkililerini bir araya getirmek olduğunu anlatan Güray, şöyle konuştu.

"Biz DAKA olarak hükümetin bir kuruluşuyuz ve amacımız özel sektörü sürekli dinlemek, onlarla bir platformda buluşmak, varsa sorunları çözerek onların önünü açmak. Bu toplantının amacı da o sorunları çözmek. Van olarak İran'a 300 kilometre sınırımız var. Bölge olarak iki sınır kapımız bulunuyor. Bu nedenle İran'la her türlü ilişkiye önem veriyoruz. Özellikle ticaret noktasında DAKA olarak İran'a has bir birim oluşturduk."

İran'ın Urumiye kentinden toplantıya katılan turizm şirketi yetkilisi Ekber Fetrecyi ise Van'da kurulan İran Masası'nın kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Fetrecyi, "Van'ı çok iyi tanıyorum. Bu yoğun zamanda Van'a 12 bin İran'dan vatandaşımız tatile geldi. Bu gelişlerin artması ve var olan kardeşliğimizin pekişmesi adına bu tür toplantılar önem taşıyor. İnşallah aramızdaki bu bağ daha da güçlenir ve 2 ülke olarak bundan iyi bir şekilde faydalanırız." diye konuştu.

Toplantı iki ülke turizm temsilcilerinin karşılıklı fikir alışverişiyle son buldu.
(Anadolu Ajansı) 28.9.2018 15:19 [11279030]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.