TÜİK Aile İstatistikleri Açıklandı: Tek Başına Yaşayanlar Arttı! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
10.05.2019 10:13

TÜİK Aile İstatistikleri Açıklandı: Tek Başına Yaşayanlar Arttı!

TÜİK 2018 yılı itibari ile Türkiye'nin aile karnesini yayınladı. Aile ile ilgili son araştırmaları kamuoyuna sunan TÜİK'in araştırmasında şaşırtıcı sonuçlar görüldü.

Haber: TÜİK Aile İstatistikleri Açıklandı: Tek Başına Yaşayanlar Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Aile İstatistiklerini paylaştı. Aile hane halkları ve değişen aile anlayışını araştırma verileri bize gösterdi. İşte, TÜİK aile verileri...

EN FAZLA GENİŞ AİLE ŞIRNAK'TA VAR

2014 yılında Türkiye'deki ortalama hane halkı büyüklüğü 3.6'dan 3.4'e gerileyerek düşüşe geçti. Hane halkı ortalama olarak en fazla olan ilimiz ortalama 6.4 kişilik hane halkı ile Şırnak olurken Şanlıurfa, Hakkari ve Batman sıradaki yerlerini aldılar. Hane halkını en az olduğu illerde ilk sırayı 2. 7 ile Eskişehir, Balıkesir ve Çanakkale paylaşırken listenin devamındaki iller Tunceli, Burdur, Edirne oldu. Türkiye'deki tek çekirdek aile ortalaması 2014'ten bu yana 67.4'ten 65.3'e geriledi.

YALNIZ EBEVEYNLERİN EN FAZLA OLDUĞU İL BİNGÖL

Tek kişinin oluşturduğu aile oranında 13.9'dan 16.1'e doğru bir yükseliş var. Tek kişinin aile oluşturduğu ilde birinci sırada 25.6 ile Tunceli ilk sıraya yerleşirken Diyarbakır yüzde 9 ile en son sırada yer aldı. Toplam hane halkının 1.9'u sadece babanın ebeveyn olduğu yüzde7 ise yalnızca annenin ebeveyn olduğu aile oranı olarak kayıtlara geçti. Tek ebeveynli ailelerin en fazla olduğu il ise 10.8 ile Bingöl oldu.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.