Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.05.2019 17:00

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için bazı davranışlarınızı değiştirmeniz, bazılarını ise terk etmeniz gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler…

Haber: Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Stres, heyecan, kaygı ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan tırnak yeme alışkanlığını önlemek için tırnak bakımına ve bazı davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

TIRNAKLARINIZI KISA KESİN

Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa kesmek, tırnak yeme alışkanlığından kurtulmayı sağlayacak en etkili yoldur. Böylece istemsizce elinizi ağzınıza götürdüğünüzde dişlerinizin zarar verebileceği bir tırnak tabakası olmayacak.

DİKKATİNİZİ FARKLI YÖNE ÇEVİRİN

Sürekli tırnak yeme düşüncesine kapılıyorsanız stres topu ya da stres çarkı gibi dikkatinizi farklı şeylere çekecek şeylerle uğraşabilirsiniz.

ACI CİLA ÖNLEMİ

Eczanelerden tedarik edebileceğiniz acı cila ile tırnağınızı ağzınıza götürdüğünüzde pişman olacaksınız. Birkaç hamle sonrası tırnaklarınızı yemeyi terk edeceksiniz.

SORUNUN KAYNAĞINI BULUN

Tırnak yeme davranışını gösterdiğiniz anları tespit edin. Heyecanlıyken mi, kaygılıyken mi ya da korktuğunuz anlarda mı tırnak yiyorsunuz? Bu tespiti yaptıktan sonra bu davranışı kontrol altına çalışmak için profesyonel destek alabilirsiniz.

ELDİVEN KULLANIN

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulana kadar eldiven kullanabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızı dişlerinizden koruyabilirsiniz.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.