Tırnak Batmasını Önlemenin Yolları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.02.2019 11:01

Tırnak Batmasını Önlemenin Yolları

Sıkan ayakkabılar, yanlış tırnak bakımı, yaralanma ve genetik özellikler gibi nedenlerle tırnak batması oluşabilir. Tırnak batmasını önleyen yollarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Haber: Tırnak Batmasını Önlemenin Yolları

1. HİJYEN

Tırnak batmasını önlemek için ilk ve en önemli yöntem hijyendir. Kırılan, çatlayan ya da hasar gören tırnak hemen temizlenmelidir. Dış yüzeyi hasar gören tırnağın üzerine fazla baskı yapılmamalıdır.

2.HAVA ALAN AYAKKABILAR

Tırnak batmasını önlemek için kapalı ayakkabılardan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Ayak yüzeyine yeterince hava gitmemesi, tırnak batmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hava alabilen ayakkabılar ve fırsat buldukça sandalet, terlik gibi ön kısmı açık tasarımlar kullanmak gerekir. Aynı ayakkabıyı devamlı giymek de sağlıksızdır.

3. RAHAT AYAKKABILAR

Modaya uymak için sağlıksız ayakkabıları giymek zorunda kalıyorsanız bundan vazgeçin. Ön kısmı dar, yüksek topuklu ve ayağın esnemesini engelleyici ayakkabılardan uzak durmak gerekir.

4.TIRNAKLARINIZI ZAMANINDA VE DOĞRU KESİN

Tırnaklarınızı uzadığı zaman kesmeniz gerekir. Tırnaklarınızın doğal çizgisini takip ederek çok derine girmeden kesmeniz gerekir. Cilde fazla yaklaşmadan keserken aynı zamanda kestiğiniz alanda tırnak parçası kalmamasına özen göstermelisiniz. Kullandığınız tırnak makasının tasarımının uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

5. UZMAN DESTEĞİ

Ayak hastalıkları ile ilgili polikliniğe giderek tırnak batması sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Tırnak batmasını önleyici tedbirler bu sorunu yaşamamanız için gereklidir. Ancak bu sorunla karşı karşıya kaldıysanız uzman desteği kaçınılmazdır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Kışın vazgeçilmezi balkabağı adeta şifa deposu
    Kışın vazgeçilmezi balkabağı adeta şifa deposu

    Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan balkabağı, çorbadan tatlıya birçok yemekte kullanılıyor. Çok iyi bir beta karoten, lif, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, bakır, magnezyum, A vitamini, C vitamini ve B grubu vitamini kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor.

    10.1.2020 13:27