Temizlik Takıntısı Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Zorlukları Haberi - yenikadin.com
15.05.2019 14:03

Temizlik Takıntısı Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Zorlukları

Temizlik hastalığı (obsesif kompulsif) yani takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu, eşyaların kirli olduğu, her şeyin her an temizlenmesi gerektiği hissine kapılma, devamlı silme ev temizleme işlemlerini devam ettirilmesi sonucu oluşur.

Haber: Temizlik Takıntısı Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Zorlukları

Temizlik hastalığın altında şüphecilik, emin olmama, anksiyete bozukluğu gibi nedenler yatar. İstem dışı gelişen temizleme hissi tedavi edilmezse saplantılı bir hal alabilir.

TİTİZLİK HASTALIĞININ NEDENLERİ

Temizlik hastalığının beyin kimyasındaki değişimlerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Beyin bir bölümünde yaşanan ileti bozukluğunun kişiyi temizlik hastalığına ittiği düşünülüyor. Bu durumu etkileyen bazı etkenler vardır. Bunlar:

Rol model aldığı kişilerin aşırı titiz olmaları,

Travmatik çatışma, suçluluk ve yalnızlık gibi duygular, temizlik hastalığını tetiklemektedir.

Temizlik hastalığı, evde daha fazla geçirmesinden kadınlarda daha fazla görülmektedir. Ancak bu sorun erken çocukluk döneminde erkeklerde daha fazla görülmektedir.

TEMİZLİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Bazı davranışların bir arada görülmesi temizlik hastalığının belirtileri olarak kabul edilir. Bu davranışlar:

Temizlendiği halde temizlendiğinden emin olamamak.

Eve misafir almamak, gelen misafirlerin kullandığı eşyaları yıkamadan kullanmamak

Tekrar tekrar kendini ve kullandığı nesneleri temizlemek zorunda hissetmek.

Vaktinin büyük bölümünü temizliğe harcamak.

Kirli olduğunu düşünülen nesneyi temizlemeden kullanmamak.

TİTİZLİK HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Temizlik hastalığının tedavisi için psikiyatrik muayene yapılır. Muayene sonucuna göre ilaç kullanımı ya da psikoterapi desteği ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olan temizlik hastalığı, eğer fazla ilerlememişse kısa sürede tedavi edilirken ileri safhaya geçe durumlarda antidepresan kullanımı ile 2 yıla kadar uzanan bir süreç gerekebilir.

TEMİZLİK HASTALIĞININ HASTAYA YAŞATTIĞI ZORLUKLAR

Temizlik hastalığı müdahale edilmediği takdirde boşanmalara, iş hayatının aksamasına ve çocuklarla yeterli zaman geçiremem gibi sorunlara neden olabilir. Sağlık açısından fizyolojik sorunlara da neden olan bu durumun belirli zorlukları:

Cilt sorunları: Aşırı yıkama ve temizleme nedeniyle ellerde ve vücutta cilt sorunları ortaya çıkabilir.

Psikolojik sorunlar: Psikolojiyi bozan bu durum, intihara kadar varan olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Takıntılar oluşur: Titizlik hastalığına yakalananlar ellerinin devamlı kirli olduğunu düşünürler. Ailesinden birisiyle el sıkışsa bile ellerini yıkarlar.

Banyo süresi uzar: Normal şartlarda yaklaşık 20 dakika olan duş süresi temizlik takıntısı olanlar süreye tabi değildir. Ne zaman temizlediklerini düşünürlerse o zaman banyo sonlanır.

Kimseyi umursamazlar: Temizlik sırasında sadece temizliğe odaklanmak ve kimseyi umursamamak onların kişiliğine işler.

Sık sık üst değişirler: Temizlik takıntısı olan birisi eve girdiğinde ilk iş olarak üzerini değiştirir. Çünkü üzeri dışarıda çok kirlenmiş ve kirden dayanılmaz hale gelmiştir.

Her gün ev temizliği: Titizlik hastalığı olan kişiler için ev temizliği günlük bir rutine dönüşür.

Parfüm değil çamaşır suyu kokar: Temizlik hastalığı olan birisinin evine girdiğinizde evde ağır bir çamaşır suyu kokusu hissedilir.

Sosyal hayat: İş hayatında ve sosyal hayatta sorunlara yol açar. Arkadaş grupları arasında yanlış anlamalara neden olan bu durum aile içinde de ileri boyutlara varabilen sorunlara neden olabilir.Yeni Sağlık Haberleri