Tavuk eti yıkanır mı yıkanmaz mı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
3.08.2019 08:26

Tavuk eti yıkanır mı yıkanmaz mı?

Tavuk etini tezgaha aldığınızda ilk olarak onu bol su ile yıkıyorsunuz. Peki bu yaptığınızın doğru olup olmadığını biliyor musunuz?

Haber: Tavuk eti yıkanır mı yıkanmaz mı?

Uzmanlar tavuk etlerini pişirme öncesi yıkamanın doğru olmadığını, ambalajlama sırasında gerekli yıkamanın yapıldığını ifade ediyor. Tavuk etini yıkadığınızda üzerinde bulunan az miktarda bakteri, su yoluyla elinize ve diğer mutfak gereçlerine bulaşarak sağlıksız durumlar davetiye çıkarmaktadır.

TAVUK ETİ YIKANIR MI?

Sağlıklı ve ekonomik olması ile severek tükettiğiniz tavuk etleri, doğru şekilde tüketildiğinde sağlığınıza çok faydalı olmaktadır. Tüketiciler tavuk etlerini genellikle pişirme öncesi yıkarlar. Ancak bu durum çok da sağlıklı değildir. Çünkü çiğ tavuk etinde bulunan az miktardaki bakteri, mutfak ürünlerinize bulaşır, salata yaparken ve diğer çiğ besinleri hazırlarken gıdalara bulaşır. Bu da sağlıksız durumlara yol açar.

PİŞİRMEK YETERLİ

Uzmanlar, tavuk etlerinin pişirmenin hijyen açısından yeterli olduğunu söylüyor. Tavuk etleri ambalajlama sırasında yıkanmakta ve hijyenik şekilde paketlenmektedir. Üzerlerinde kalan az miktardaki bakteri de pişirme sırasında yok olur. Siz tavuk etini pişirmeden önce yıkarsanız, et üzerindeki bakterilerin ortama dağılmasına ve sağlıksız durumların oluşmasına neden olursunuz.

ZEHİRLENMEYE NEDEN OLABİLİYOR

Birleşik Krallık'ta tavuk eti üzerinde yapılan araştırmalar, tavuk eti yıkamanın zehirlenmelere neden olabileceğini ortaya koydu. Buna gerekçe olarak da tavuk eti üzerinde bulunan kampilobakterin su yoluyla mutfak lavabosuna, ellerinize bulaşması gösteriliyor. İngiliz araştırmacılar, tavuğun pişirmeden önce yıkanmasının zehirlenme riskini artırdığını ifade ediyor.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Burcunuzu bu hafta neler bekliyor?Burcunuzu bu hafta neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 27 Temmuz-2 Ağustos haftasında burçları neler bekliyor?

 • Kurban Bayramı'nda eti doğru tüketinKurban Bayramı'nda eti doğru tüketin

  Diyetisyen Canberk Yaşar, bayram ikramlarının cazibesine kapılmamayı ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini öneriyor.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.