Tatilde hastalıklardan korunma yöntemleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
24.07.2019 10:12

Tatilde hastalıklardan korunma yöntemleri

Yaz aylarında kumsalın ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsunuz ama bu durum çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Önemli noktalara dikkat ederek tatilinizi hem keyifli hem de sağlıklı şekilde tamamlayabilirsiniz.

Haber: Tatilde hastalıklardan korunma yöntemleri

Tatil planlaması yaparken sadece kıyafetler ve otel rezervasyonunu değil, seçtiniz tatil destinasyonunun sağlık açısından taşıdığı kriterleri ve sağlığınıza etki edecek diğer etkenleri göz önünde bulundurarak tatilinizi planlamalısınız.

HİJYENİK OLMAYAN YÜZME ALANLARI

Temizliği iyi yapılmayan havuzlar, genital mantar enfeksiyonlarından göz enfeksiyonlarına kadar birçok cilt ve doku sorununa neden olabiliyor. Yüzeyi köpüklü olan denizler de hijyenik olmayan havuzlar gibi risk taşımaktadır.

DOĞRU HAVLU KULLANIMI

Şezlongda kullandığınız havlu ile duşta kurulanma için kullandığınız havlu aynı olmamalıdır. Kuma serilen havlunun enfeksiyon riskini artırdığını bilmeli ve kurulanma için ayrı havlu kullanmalısınız.

ŞEZLONG KULLANIMI

Şezlong üzerine havlu ya da örtü sermeden şezlongu kullanmayın. Ortak kullanım eşyası olan şezlongların temizliğinden emin olsanız da önlem almalı ve hijyeni sağlamalısınız.

ISLAK MAYOLAR

Genital mantar oluşumlarının en büyük nedenlerinden biri ıslak mayo ile oturmaktır. Sudan çıktıktan sonra uzun süre ıslak mayo ile vakit geçirmemeli, duş alıp kuru mayo ile tatile devam etmelisiniz.

KALABALIK HAVUZLAR

Bağırsak paraziti, ishal ve hepatit A gibi hastalılar ağız yolu ile bulaşır. Deniz ve havuz suyunun yutulması bu hastalıkların oluşumuna davetiye çıkarır. Bu yüzden çok kalabalık deniz ve havuzlardan uzak durmalısınız.

KİŞİSEL EŞYALARINIZI TERCİH EDİN

Hamam ve sauna gibi alanlarda ortak kullanım için sunulan terlik ve havlu gibi eşyalar yerine kendinize ait eşyaları tercih edin. Birçok insanın kullandığı eşyaları kullanmak birçok sağlık sorununa davetiye çıkarmakta ve hastalıklarla karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.