Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır Haberi - yenikadin.com
8.06.2021 15:41

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

Yıl boyu hayalini kurduğumuz o beklenen yaz geldi çattı. Soğuk geçen kış aylarının ardından pek çok kişinin tercihi de her yıl olduğu gibi deniz, kum ve güneş. Peki, deniz ve güneşin keyfini sürerken aynı anda cilt sağlığımızı da korumamız mümkün mü?

Haber: Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

Çok küçük püf noktalarla vaktinizi harcamadan cildinizi güneşin ve denizin zararlı etkilerinden korumak mümkün. Bu basit ama etkili ipuçlarıyla tatilin tadını çıkarırken, cildinize de ışıl ışıl bir görünüm kazandırabilirsiniz. İşte tatil öncesi kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 cilt önerisi.

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

Gün boyunca cildimiz uzun süre boyunca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyor. Bu süre uzadıkça ilerleyen süreçte ciltte hasarlar meydana geliyor. Üstelik köşe bucak gölge aramak, şapka kullanmak da cildinizi korumak için çözüm olmaya yetmiyor. İşte bu yüzden uzmanlar yaz kış fark etmeksizin en az 30 SPF faktörlü güneş koruyucu kullanılmasını öneriyor.

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

CİLDİNİZİ SIK SIK NEMLENDİRİN

Nasıl ki kış aylarında rüzgar ve soğuk hava cildin nem kaybetmesine neden oluyorsa, yazın da güneş ve deniz tuzu cildin var olan nem dengesinin bozulmasına yol açıyor. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasında, güneş koruyucu krem kullanmak tek başına bir çözüm değil. Bu nedenle uzmanlar, cilde güneş koruyucularla birlikte mutlaka nemlendirici cilt bakım ürünleri uygulanmasını tavsiye ediyor. Bunun yanında sıcak yaz aylarında bol su tüketimi de vücudunuzun nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

CİLT TEMİZLEME APARATLARI KULLANIN

Yaz aylarında pek çok kadının korkulu rüyası cilt lekeleri. Uzmanlar, leke oluşumuna neden olan en önemli faktörün cildin doğru biçimde temizlenmemesi olduğunu ifade ediyor. Gün boyu cildinizde kalan makyaj kalıntıları, hem gözeneklerinizi tıkayarak cildinizin nefes almasını engelliyor hem de cilt yüzeyindeki bu kir, güneş ışığının da etkisi ile cilt lekelerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Çözümü ise çok basit. Cildinizi temizlerken cilt temizleme aparatları kullanarak derinlemesine temizlenen cildinizle ışıl ışıl bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜZÜ BİR AN OLSUN YANINIZDAN AYIRMAYIN

Cildin en hassas ve duyarlı bölgesi kuşkusuz göz çevresi. Göz çevresinde meydana gelen hasar, zamanla kırışıklıklara ve göz altı çevresinde renk değişimlerine neden olabilir Bunun önüne geçmek için tatil boyunca güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Bu sayede zararlı UV ışınlarına karşı korunabilirsiniz.

Tatil boyunca cilt bakımı için reçeteniz hazır

ŞAPKA KULLANMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

Cildinizi ve boyun bölgenizi, güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılan en geleneksel yöntemlerden biri de şapka kullanımı. Özellikle plaja gittiğinizde şapka takarak hem güneş ışınlarından korunabilir hem de birbirinden farklı renk ve modelde şapkalarla yaz şıklığınızı konuşturabilirsiniz.Yeni Sağlık Haberleri