Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.09.2019 09:08

Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmada kadınların eylemsel bellek konusunda erkeklere göre daha avantajlı olduğu ve bu durumun geçmişteki olayları anımsayıp tartışmalarda kendilerine avantaj sağladığı ortaya konuldu.

Haber: Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveçli bilim adamaları kadın-erkek tartışmalarını inceledi. Araştırmalar sonucu kadınların eylemsel bellek sayesinde geçmişteki olayları otobiyografik olarak daha iyi hatırladıkları için tartışmalarda erkeklere göre daha avantajlı konumda oluyor.

KADINLAR DAHA AVANTAJLI

Otobiyografik olayları hatırlama konusunda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu. Kadınlar eylemsel bellek sayesinde tartışma esnasında eskiden yaşanmış olayları detayları ile anımsayıp karşıdakine sunuyor. Bu da tartışmanın kadın lehine sonuçlanmasını sağlıyor.

İnsanın bilinen en hassas sistemlerinden olan eylemsel bellek; depresyon, yaşlanma ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıfladığı da yapılan araştırmada aktarıldı. Aynı araştırmada kadınların yüz anımsama ve koku gibi duyusal verileri anımsama konusunda da erkeklerin kadınlara göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu.

"İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR"

Karolinska Enstitüsü baş araştırmacısı Martin Asperholm, "Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri
  Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri

  Televizyon dizilerinin hikayeleri, dekorları ve müzikleri bizim için her zaman etkileyici olmuştur. Bunlar kadar diziyi dikkat çekici kılan diğer bir önemli detay ise dizideki uyumlu başrol çiftler. Bazı dizilerde oyuncuların kimyaları birbirine o kadar uyuyor ki hikayenin ve yapımın da önüne geçerek efsaneleşip yıllar yılı akıllara kazınıyor.

  19.11.2019 15:00
 • Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!
  Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!

  "Vücudumuzun en büyük organı sayılan cildimizin bebekler için önemi, bir örtü olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bir bebeğin derisi; duyarlı, ince ve kolay zedelenir yapıdadır. Bu nedenle; yıkanması ve bakımı da ayrı bir özen gerektirmektedir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı...

  18.11.2019 10:09
 • 11-17 Kasım haftalık burç yorumları
  11-17 Kasım haftalık burç yorumları

  Haftaya yüz yılda 13 defa olan Merkür Tutulması ile başlıyoruz. Bu hafta iletişim ve internet sorunları artabilir. Ancak gökyüzündeki koruyucu bir etki sebebiyle, olaylar geçen haftaya göre daha yumuşak geçişli olabilir.

  11.11.2019 09:30