Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı Haberi - yenikadin.com
4.09.2019 09:08

Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmada kadınların eylemsel bellek konusunda erkeklere göre daha avantajlı olduğu ve bu durumun geçmişteki olayları anımsayıp tartışmalarda kendilerine avantaj sağladığı ortaya konuldu.

Haber: Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveçli bilim adamaları kadın-erkek tartışmalarını inceledi. Araştırmalar sonucu kadınların eylemsel bellek sayesinde geçmişteki olayları otobiyografik olarak daha iyi hatırladıkları için tartışmalarda erkeklere göre daha avantajlı konumda oluyor.

KADINLAR DAHA AVANTAJLI

Otobiyografik olayları hatırlama konusunda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu. Kadınlar eylemsel bellek sayesinde tartışma esnasında eskiden yaşanmış olayları detayları ile anımsayıp karşıdakine sunuyor. Bu da tartışmanın kadın lehine sonuçlanmasını sağlıyor.

İnsanın bilinen en hassas sistemlerinden olan eylemsel bellek; depresyon, yaşlanma ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıfladığı da yapılan araştırmada aktarıldı. Aynı araştırmada kadınların yüz anımsama ve koku gibi duyusal verileri anımsama konusunda da erkeklerin kadınlara göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu.

"İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR"

Karolinska Enstitüsü baş araştırmacısı Martin Asperholm, "Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.Yeni Yenikadın Haberleri

  • Pandemide kendimize iyi bakmanın yollarıPandemide kendimize iyi bakmanın yolları

    Bu günlerde insanların birbirine en sık söylediği şeylerden biri de kendilerine iyi bakmaları gerektiği. Dengeli beslenmek, spor yapmak gibi bilinen konuların dışında; kişilerin içsel motivasyonlarını sağlamaları ve dengelerini korumaları için neler yapılması gerektiğine dair bilgileri İlişkiler Koçu Pelin Narin Tekinsoy açıkladı.

  • 19-25 Nisan haftalık burç yorumları19-25 Nisan haftalık burç yorumları

    Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19-25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

  • Gebelerin çoğu Korona'yı belirtisiz geçiriyorGebelerin çoğu Korona'yı belirtisiz geçiriyor

    Covid-19 enfeksiyonunun hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından ailelerde endişelere neden olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Levent Özçer konuyla ilgili bilgilendirme yaptı.