Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.09.2019 09:08

Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmada kadınların eylemsel bellek konusunda erkeklere göre daha avantajlı olduğu ve bu durumun geçmişteki olayları anımsayıp tartışmalarda kendilerine avantaj sağladığı ortaya konuldu.

Haber: Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveçli bilim adamaları kadın-erkek tartışmalarını inceledi. Araştırmalar sonucu kadınların eylemsel bellek sayesinde geçmişteki olayları otobiyografik olarak daha iyi hatırladıkları için tartışmalarda erkeklere göre daha avantajlı konumda oluyor.

KADINLAR DAHA AVANTAJLI

Otobiyografik olayları hatırlama konusunda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu. Kadınlar eylemsel bellek sayesinde tartışma esnasında eskiden yaşanmış olayları detayları ile anımsayıp karşıdakine sunuyor. Bu da tartışmanın kadın lehine sonuçlanmasını sağlıyor.

İnsanın bilinen en hassas sistemlerinden olan eylemsel bellek; depresyon, yaşlanma ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıfladığı da yapılan araştırmada aktarıldı. Aynı araştırmada kadınların yüz anımsama ve koku gibi duyusal verileri anımsama konusunda da erkeklerin kadınlara göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu.

"İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR"

Karolinska Enstitüsü baş araştırmacısı Martin Asperholm, "Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Aç karnına bunları asla yapmayın!
  Aç karnına bunları asla yapmayın!

  Aç karnına yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  2 saat önce..
 • İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler
  İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler

  İlişkinizin ömrünü uzatmak ve hayat boyu mutlu olmak istiyorsanız, birlikteliğinizin şifrelerini iyi okumanız gerekiyor. Çünkü bazı işaretler ilişkinizin sonuna geldiğini söylüyor olabilir.

  3 saat önce..
 • Jöleli muhallebi tarifi
  Jöleli muhallebi tarifi

  Evinizde tatlı mı tatlı sevimli mi sevimli bir tarif hazırlamak ister misiniz? Özellikle çocuklarınızın çok seveceği jöleli muhallebi tarifi, tadı ve görüntüsüyle alışkanlık yapacak.

  4 saat önce..
 • BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı
  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı

  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı. Katalogda teknoloji ürünlerinden çocuk ürünlerine, dekorasyon malzemelerinden kişisel ürünlere kadar çok sayıda seçenek bulunuyor.

  5 saat önce..
 • 16-22 Eylül haftalık burç yorumları
  16-22 Eylül haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu yorumladı.

  16.9.2019 08:38