Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.09.2019 09:08

Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmada kadınların eylemsel bellek konusunda erkeklere göre daha avantajlı olduğu ve bu durumun geçmişteki olayları anımsayıp tartışmalarda kendilerine avantaj sağladığı ortaya konuldu.

Haber: Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveçli bilim adamaları kadın-erkek tartışmalarını inceledi. Araştırmalar sonucu kadınların eylemsel bellek sayesinde geçmişteki olayları otobiyografik olarak daha iyi hatırladıkları için tartışmalarda erkeklere göre daha avantajlı konumda oluyor.

KADINLAR DAHA AVANTAJLI

Otobiyografik olayları hatırlama konusunda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu. Kadınlar eylemsel bellek sayesinde tartışma esnasında eskiden yaşanmış olayları detayları ile anımsayıp karşıdakine sunuyor. Bu da tartışmanın kadın lehine sonuçlanmasını sağlıyor.

İnsanın bilinen en hassas sistemlerinden olan eylemsel bellek; depresyon, yaşlanma ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıfladığı da yapılan araştırmada aktarıldı. Aynı araştırmada kadınların yüz anımsama ve koku gibi duyusal verileri anımsama konusunda da erkeklerin kadınlara göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu.

"İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR"

Karolinska Enstitüsü baş araştırmacısı Martin Asperholm, "Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.Yeni Yenikadın Haberleri

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.

 • Kozmetik çekmecelerinde detoks zamanıKozmetik çekmecelerinde detoks zamanı

  Kıyafetlerde yaptığımız bahar temizliğini, kozmetik için de yapmak lazım. Alış-veriş yaparken, heves edip aldığımız bir sürü kremler, makyaj malzemeleri... Peki hangilerini kullanıyorsunuz, hangileri işe yarar, hangileri çöpe gitmeli. Gelin bu hafta bu işi de halledelim.