Tarihten Bugüne: Seramik Haberi - yenikadin.com
21.01.2019 08:44

Tarihten Bugüne: Seramik

İnsanlık tarihi kadar köklü bir maziye sahip olan seramikler, hayatın her anında insanoğluna yardım etti. Kimi zaman mutfakla lezzetli yemekleri sundu kimi zaman da en değerli hazineleri sakladı. En ihtişamlı saraylar ve en görkemli mimari eserler seramiklerle hayat buldu.

Haber: Tarihten Bugüne: Seramik

8 BİN YILLIK GELENEK

Cilalı Taş Devri'ne ait örneklerin bulunduğu seramik, 8000 bin yıllık bir gelenektir. Seramiklerin ilk örnekleri Anadolu topraklarında bulunmuştur. Anadolu'da yapılan kazılarda bulunan en eski seramik örnekleri, bu geleneğin mazisine ışık tutmaktadır. Seramiği, Urartular, Lidyalılar, Hititler ve Bizanslar'a kadar birçok medeniyet kullanmıştır.

ÇOK AMAÇLI KULLANILDI

Seramik eserler bugün olduğu gibi geçmişte de işlevsel özellikleri ile kullanıldı. Sadece mutfak eşyaları olarak değil dekoratif eşyalar, heykeller ve takı gibi birçok ürünün yapımında kullanıldı. Mısır'da, Çin'de ve Anadolu'da üretilmiş seramik ürünleri günümüze kadar gelmiştir.

İSLAM ETKİSİ

Seramik geleneğinin yayılmasında en büyük etki Çin ve İslam etkisi olmuştur. Türkleri de etkisi altına alan seramik geleneği, Büyük Selçuklular döneminde zirve yapmıştır. Selçuklular eliyle Anadolu'ya geçen Seramik, yayılma alanını genişletmiştir.

YAPIM AŞAMALARI

Seramik, kil özlü çamura şekil verilip pişirilmesiyle elde ediliyor. Elde edilen seramiğin üzerine "sur" adı verilen parlak kaplama sıvı sürülür. Sırlama, seramik geleneğinde insanların keşfettiği ve seramik sanatını işlevsel bir tasarıma dönüştüren unsurdur.

ÇİNİ

Seramiğin yan ürünü olarak adlandırılabilecek olan çini de seramik sanatının sanatsal yönünü göstermektedir. Özel seramik hamurunun renkli motifler aracılığıyla bezenerek süslenen çiniler mimari eserleri süsleme ve dekore etmede sıkça kullanılmıştır.

ÇİNİ MERKEZLERİ

Osmanlı döneminde İznik ve Kütahya çiniciliğin merkezi olmuştur. Bitkisel motifler, geometrik şekiller, firuze, lacivert, beyaz ve farklı renklerin farklı şekillerle buluştuğu şekiller çiniciliği ihtişamlı hale getirmiştir.

SERAMİĞİN MODERN DÜNYA İLE TANIŞMASI

Türkiye'de seramik sanatını dünyaya tanıtan en önemli isimlerden olan Füreya Koral, seramik sanatıyla yurt dışında tanışmıştır. Fransız sanatçılarsa seramik sanatını geliştiren sanatçı Türk kültürü ögelerini baskın tuttuğu seramiklerle Batı ve Doğu kültürünü sentezleyerek seramik sanatına yeni bir çehre kazandırmıştır.

MODERN ZAMANLARDA SERAMİK

Günümüzde endüstriyel üretimle sınırsız sayıda tür ve seçeneğin sunulduğu seramik sanatı, zamana direnen el işçiliği ile üretim yapan el tezgahlar ile geçmişi geleceğe taşıyor.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.