Suya balıklama atlanır mı? Haberi - yenikadin.com
10.07.2019 14:34

Suya balıklama atlanır mı?

Yaz döneminde sıkça görülen balıklama atlamaya bağlı sağlık sorunları, omurilik zedelenmeleri, felç ve ölüme kadar varan durumlara yol açabiliyor.

Haber: Suya balıklama atlanır mı?

Deniz kenarlarında, plajlarda tedbirsizce davranan insanlar suya balıklama atlayarak hayati risklere alıyorlar. Felce ve omurilik zedelenmesi gibi çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkaran balıklama atlama, gerekli tedbirler alındığında sorunsuz şekilde yapılabilir.

SUYUN DERİNLİĞİ ANLAŞILMAZ

Yukarıdan bakarak suyun derinliğini anlamak mümkün değildi. Suyun altında kaya ya da sağlığınıza zarar verecek farklı cisimleri de göremezsiniz. Bu yüzden derinliğinden emin olamadığınız alanlarda balıklama atlamamalısınız. Balıklama için tescilli plajlarda ve derinlik tabelası olan bölümlerde yüzmelisiniz.

Balıklama atlama için güvenli derinlik boyu 2 metredir. Sadece denizlerde değil havuzlarda da balıklama atlamak tehlikelidir.

DİKKATLİ DAVRANMAMAK ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİYOR

Suya balıklama atlamak sakatlık ve ölüm riskini beraberinde getirir. Omurilik felci, iç organ hasarı ve darbeye bağlı sorunlar davetiye çıkaran bu durum, travmatik durumlara ve ölümlere de neden olabiliyor.

SUYA NASIL ATLANMALI?

Tüm balıklama atlayış şekillerinde baş, gövde ve kollar aynı hizada olmalıdır.

Ayak parmaklarınız havuz kenarına hafifçe tutunmalı ve ayakta dik durmalısınız.

Dizler gergin ve öne doğru bükülme eğilimi göstermeli.

Kollar omuzların önünde kalacak şekle omuz hizasında olmalı.

Avuç içi suya dönük ve gözler de havuzun dibine odaklanmış olmalı.

Suya dalış sırasında vücut düz bir çizgi halinde olmalı.

Baş, kollar arasında korunmalı.Yeni Sağlık Haberleri