Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Haberi - yenikadin.com
5.03.2019 16:30

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Spor ayakkabısı, hem sağlığınızı hem de spor performansınızı direkt olarak etkilediğinden, satın alırken belirli kriterlere dikkat edilmelidir.

Haber: Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

İdeal bir spor performansı için beslenme ve egzersiz hareketleri yanında, kullandığınız spor malzemelerine de dikkat etmeniz gerekiyor.

SPOR AYAKKABINIZ BOL YA DA DAR OLMASIN

Spor yaparken yerle aranızdaki dengeyi sağlayan spor ayakkabısı, ayak bileğine, bacak boyu uzanan kaslara ve kalça eklemine uygulanan basıncın dağılımını etkiler. Bu nedenle yere doğru ve dengeli basmak sağlık açısından önem taşır. Spor ayakkabısının ayağı ideal şekilde sarması gereklidir. Sıkması ya da bol olması doğru değildir. Ayak baş parmağı ile ayakkabı ucunda 1 cm boşluk olması yeterlidir.

SPORA GÖRE AYAKKABI SEÇ

Spor ayakkabıları spor türlerine göre değişik formatta üretilmektedir. Yaptığınız sporun türüne göre ayakkabı seçimi yaparak hem spor verimini artırabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sıçrama sporlarında taban destekleyici bölümler olmalıdır. Yürüyüş sporu için esnek yapılı ayakkabılar, basketbol için ise bileği saran ayakkabılar tercih edilmelidir. Futbol için sert darbelere karşı koruyan ayakkabılar tercih edilmelidir.

SAĞLIKLI ADIM İÇİN DOĞRU TABAN SEÇİMİ

Spor ayakkabısı basıncı absorbe etmelidir. Ayağa binen yükü tabana yaymalıdır. Spor ayakkabının tabanı yumuşak olmalı, direnci düşük ve kalın tabanlı olmalıdır. Topuk kısmı kalın, taban kısmı ise ayağın altındaki eğrilikleri kavrayacak şekilde olmalıdır.

EVDE SPOR AYAKKABISI KULLANIMI

Evde spor yaparken de spor ayakkabısı kullanılmalıdır. Evde genellikle yumuşak zeminler vardır. Yumuşak zeminlerde kıkırdak ve eklemlere yük binmesini engelleyici spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Evde koşu bandı ve bisiklet sporu yapılırken de spor ayakkabısı giyilmelidir. Ayaklarınızın sert zeminlerden korunması için bunu yapmalısınız.

DOKTOR TAVSİYESİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR

Ayağınızda taban çökmesi ve düz taban gibi sağlık sorunları varsa doktorunuza danışmanız gereklidir. Ayağınızdaki eğriliklere uygun ayakkabıyı seçmek için uzman tavsiyesi size yardımcı olacaktır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.