Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor

Sosyal medya denildiğinde, adı üstünde ''sosyal medya'' diyemeyeceğimiz bir kavram ortaya oluşmaya başladı.

Haber: Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor

Sosyal medya denildiğinde, adı üstünde ''sosyal medya'' diyemeyeceğimiz bir kavram ortaya oluşmaya başladı. Çünkü ortada amacı sosyallik olarak yapılan tek şey yok. Aksine asosyalliği, gerçek paylaşımı körelten, egolarımızın acil doyurulma ihtiyaçlarını artırıp yarıştıran sosyal medya, bir süslü kelime aslen.

En ilgilisinden en ilgisizine kadar illa ki birkaç popüler programı kullanmayanımız yok. Sigara bağımlılığı ile savaşırken, bilgisayar televizyon saatini azaltmaya çalışırken bağımlılığın bir başka türü olan sosyal ağlar sinsice hayatlarımızda… Her an elimizden düşmeyen telefonlar, dakika aralıklarıyla sırayla sosyal ağları yenileyip an ve an yeni paylaşımları takip etmekteyiz.

Üstelik sosyal ağlarda tüm insanlar mutlu, harika ve lüks hayatları, sınırsız eğlenceli yaşamları, süper arkadaş çevreleri ile kimsenin ne bir hastalığı ne bir üzüntüsü ne de başka bir şeye ihtiyacı var…

Yedikleri içtikleri an ve an gözler önünde, pekin ördeklerinden ve sushiden başka bir şey yemeyen, içtikleri kahvenin köpüğünün güzelliğini hemen paylaşmadan edemeyen ya da doğa üstü manzaralarda sürekli olan "oraya kimse gidemez ben buradayım" diye bağıran fotoğraflar sürekli yarış halinde.

Kendinizde ya da aklınızda canlanan başkalarının hesapları gözünüzün önünde şuan eminim… O insanlar mı sahte yoksa hayatları mı? Ya da sosyal hesapları mı?
Peki ne oluyor da bu paylaşımları durduramıyoruz, olduğundan daha mükemmel yaşadığımıza inandırmak istiyoruz başkalarını?

Araştırmalara bakıldığında özgüveni düşük ve asosyal hatta anti sosyal insanların daha çok sosyal ağları tercih ettiği görülüyor. Bunların en belirgin sebebi ise yoğun bir onaylanma ihtiyacından gelmektedir.

''Like'' ile giderilmeye çalışılan onay görme ihtiyacı kişinin kendini kabul etmemesi, beğenmemesi, başarısız, eksik bulması gibi birçok etkeni altında bulunduruyor. Sürekli yarışmaya çalışan hayatlar ile kişiler bu şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Sosyal ağlara bağımlılıkları ilgisiz aileler, yanlış arkadaşlıklar ya da içe dönük ve özgüvensiz kişilik yapısı daha da artırmakta. Ne zaman bağımlı olduğunuzu anlamak için ise; eğer sosyal ağlara ulaşamadığınızda yoğun öfke hali yaşıyorsanız, başka yaptığınız işlerden keyif alamıyorsanız, hayat kaliteniz bir madde bağımlısının ki gibi bozulmaktaysa sosyal medya bağımlısınız demektir.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle gerçek hayatınız ile sanal dünya arasında ki sınırlarınızı ayarlayabilmek ve sınır ihlali yaratmamak gerekiyor. Çünkü onaylanma, kabul görme gibi doyumlar ya da duygularınızın yoğunluğu sonucunda gerçek hayatınız ile yer değişiyorsa problemler başlamaktadır.

İdeal sosyal ağ kullanıcıları, sanal dünyada düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve duygularını kendi benliğine uygun olarak kendini realist şekilde yansıtarak ortaya koyabilmektedir. Gerçeklik ile bağını koparan ve sanal ortam ile beslenen kişilerden değildir.

Her şeyin azı karar çoğu zarar iken, kendinden ve kendi hayatının çerçevesinden kopmayan kullanıcılar için zararlı olmaz iken, dünyadan koparak, saatlerini aşırı şekilde harcayan, sosyalliğini azaltan, benlik algısını bozanlar için sosyal ağlar tehlikelidir.

Önüne geçemediğiniz bu durumlarda psikolojik yardım almaktan çekinilmemesi gerekmektedir. Her şey de gerekli olduğu gibi bilinçli olmak sosyal medyada da şart…

Psikolog & Aile Danışmanı

Merve Savaşkan


2.3.2017 16:14 [9324132]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Kelimelerin Gücünü Keşfet
  Kelimelerin Gücünü Keşfet

  İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden geçen düşüncelerin bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse eminim çok daha dikkatli olurdu. (Albert Einsteine)

  10.12.2018 14:34
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58