Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor

Sosyal medya denildiğinde, adı üstünde ''sosyal medya'' diyemeyeceğimiz bir kavram ortaya oluşmaya başladı.

Haber: Sosyal Medya Bağımlılığı Çığ Gibi Büyüyor

Sosyal medya denildiğinde, adı üstünde ''sosyal medya'' diyemeyeceğimiz bir kavram ortaya oluşmaya başladı. Çünkü ortada amacı sosyallik olarak yapılan tek şey yok. Aksine asosyalliği, gerçek paylaşımı körelten, egolarımızın acil doyurulma ihtiyaçlarını artırıp yarıştıran sosyal medya, bir süslü kelime aslen.

En ilgilisinden en ilgisizine kadar illa ki birkaç popüler programı kullanmayanımız yok. Sigara bağımlılığı ile savaşırken, bilgisayar televizyon saatini azaltmaya çalışırken bağımlılığın bir başka türü olan sosyal ağlar sinsice hayatlarımızda… Her an elimizden düşmeyen telefonlar, dakika aralıklarıyla sırayla sosyal ağları yenileyip an ve an yeni paylaşımları takip etmekteyiz.

Üstelik sosyal ağlarda tüm insanlar mutlu, harika ve lüks hayatları, sınırsız eğlenceli yaşamları, süper arkadaş çevreleri ile kimsenin ne bir hastalığı ne bir üzüntüsü ne de başka bir şeye ihtiyacı var…

Yedikleri içtikleri an ve an gözler önünde, pekin ördeklerinden ve sushiden başka bir şey yemeyen, içtikleri kahvenin köpüğünün güzelliğini hemen paylaşmadan edemeyen ya da doğa üstü manzaralarda sürekli olan "oraya kimse gidemez ben buradayım" diye bağıran fotoğraflar sürekli yarış halinde.

Kendinizde ya da aklınızda canlanan başkalarının hesapları gözünüzün önünde şuan eminim… O insanlar mı sahte yoksa hayatları mı? Ya da sosyal hesapları mı?
Peki ne oluyor da bu paylaşımları durduramıyoruz, olduğundan daha mükemmel yaşadığımıza inandırmak istiyoruz başkalarını?

Araştırmalara bakıldığında özgüveni düşük ve asosyal hatta anti sosyal insanların daha çok sosyal ağları tercih ettiği görülüyor. Bunların en belirgin sebebi ise yoğun bir onaylanma ihtiyacından gelmektedir.

''Like'' ile giderilmeye çalışılan onay görme ihtiyacı kişinin kendini kabul etmemesi, beğenmemesi, başarısız, eksik bulması gibi birçok etkeni altında bulunduruyor. Sürekli yarışmaya çalışan hayatlar ile kişiler bu şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Sosyal ağlara bağımlılıkları ilgisiz aileler, yanlış arkadaşlıklar ya da içe dönük ve özgüvensiz kişilik yapısı daha da artırmakta. Ne zaman bağımlı olduğunuzu anlamak için ise; eğer sosyal ağlara ulaşamadığınızda yoğun öfke hali yaşıyorsanız, başka yaptığınız işlerden keyif alamıyorsanız, hayat kaliteniz bir madde bağımlısının ki gibi bozulmaktaysa sosyal medya bağımlısınız demektir.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle gerçek hayatınız ile sanal dünya arasında ki sınırlarınızı ayarlayabilmek ve sınır ihlali yaratmamak gerekiyor. Çünkü onaylanma, kabul görme gibi doyumlar ya da duygularınızın yoğunluğu sonucunda gerçek hayatınız ile yer değişiyorsa problemler başlamaktadır.

İdeal sosyal ağ kullanıcıları, sanal dünyada düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve duygularını kendi benliğine uygun olarak kendini realist şekilde yansıtarak ortaya koyabilmektedir. Gerçeklik ile bağını koparan ve sanal ortam ile beslenen kişilerden değildir.

Her şeyin azı karar çoğu zarar iken, kendinden ve kendi hayatının çerçevesinden kopmayan kullanıcılar için zararlı olmaz iken, dünyadan koparak, saatlerini aşırı şekilde harcayan, sosyalliğini azaltan, benlik algısını bozanlar için sosyal ağlar tehlikelidir.

Önüne geçemediğiniz bu durumlarda psikolojik yardım almaktan çekinilmemesi gerekmektedir. Her şey de gerekli olduğu gibi bilinçli olmak sosyal medyada da şart…

Psikolog & Aile Danışmanı

Merve Savaşkan


2.3.2017 16:14 [9324132]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Çeldirici Durumlar Var
  Çeldirici Durumlar Var

  Bugün ne yapılabilir ? Bugün aşkta ve yakın beraberliklerde bazı kafa çeldirici durumlar gündeme gelebilir.

  14.8.2018 19:45
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 12/ Rüzgar Pek çok şey tamamlanabilir.

  14.8.2018 19:45
 • Açık Havada Popcorn Kokusu
  Açık Havada Popcorn Kokusu

  Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’un şehrin merkezindeki saklı cenneti Sultan Park’ta açık havada sinema günleri devam ediyor!

  14.8.2018 19:15
 • Kurban Etini Doğru Pişirmenin 5 Yöntemi
  Kurban Etini Doğru Pişirmenin 5 Yöntemi

  Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için özellikle kronik hastalıkları bulunan kişilerin bayram sofralarında porsiyonlarına dikkat etmesi gerekiyor. Bayramda et tüketimi de ayrı bir önem kazanıyor. Etin sağlık kurallarına göre ve doğru pişirmek yöntemleriyle hazırlanması büyük önem taşıyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Dilek Çiçek, sağlıklı et pişirme teknikleri hakkında bilgi verdi.

  14.8.2018 18:15
 • Botoksun Çözdüğü 8 Sorun
  Botoksun Çözdüğü 8 Sorun

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Botoksun en sık kullanım alanı alın kaş ortası göz çevresi kırışıklarıdır; ancak son yıllarda botoksla ilgili kullanım endikasyonu oldukça çeşitlendi” açıklamasında bulunarak Botoksun 8 kullanım alanına ilişkin bilgiler verdi.

  14.8.2018 18:15