Sonbahara geçişte hasta olmamak için tüyolar Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
3.09.2019 12:41

Sonbahara geçişte hasta olmamak için tüyolar

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminiz zayıf düşebilir ve çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaz mevsimi sonrası sonbahara geçerken birtakım önlemler alarak mevsimsel etkilerden korunmalı ve hastalıklara karşı önlem almalısınız.

Haber: Sonbahara geçişte hasta olmamak için tüyolar

Her dönem sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Ancak mevsim geçişlerinde sağlığınıza bir kat daha önem vererek hastalıklardan korunmalısınız. Bunun için bazı noktalara dikkat etmeli ve birtakım uygulamaları ihmal etmemelisiniz.

SABUNU VE SUYU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

Sık sık elinizi sabunla yıkayarak mikroplara karşı tedbir alabilirsiniz. Böylece hem kendinizi hem de sevdiklerinizi hastalıklara karşı korunursunuz.

GİYİME DİKKAT

Çok ince ya da çok kalın olmayan kıyafetleri tercih edin. Hava durumunu kontrol ederek üşümeyecek ve terlemeyecek şekilde giyinmelisiniz.

DERECEYİ KONTROL EDİN

Oda ısısının 22-25 derece arasında olmasına dikkat edin. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlar solunum yolunda fonksiyon bozukluğuna yol açarak mikroplara karşı direnciniz düşebilir.

BESLENME ÖNEMLİ

Beslenme düzenine ve biçimine dikkat etmelisiniz. C, D, E vitaminleri ve çinko, magnezyum, potasyum gibi minerallerin alımına dikkat etmelisiniz. Günde en az 2-2,5 litre su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik içeren besinler tüketmeye de dikkat etmelisiniz.

HAVALANDIRIN

Havalandırması iyi olmayan ve kapalı mekanlardan mümkün olduğu kadar uzak durun.Klimaların oluşturduğu ısı değişimleri vücut direncinizi düşürür ve mikrop bulaşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden iyi havalandırılan yerlerde olmaya dikkat etmelisiniz.

UYKUYA DİKKAT

14-24 derece arsı sıcaklıkta uyumaya dikkat edin. Önerilen sıcaklık 21 derecedir. İdeal ortamda ideal sürede yani ortalama 7 saatlik uyku ile bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Aç karnına bunları asla yapmayın!
  Aç karnına bunları asla yapmayın!

  Aç karnına yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  2 saat önce..
 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket
  Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket

  Yoğun iş temposu ve koşturmacada çoğu zaman güzel dinlenip kaliteli bir uyku çekemiyoruz. Durum böyle olunca da sabahları berrak bir zihinle ve iyi dinlenmiş bir vücutla uyanmakta zor olabilir.

  14.9.2019 15:17
 • Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti
  Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti

  Yaz boyunca tatil yaptınız ve beslenme alışkanlıklarınız biraz önemini kaybetti. Merak etmeyin sonbahar diyeti ile yazın değişen beslenme dengesini tekrar sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  14.9.2019 11:47
 • Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı
  Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı

  Plajda tuzlu suya ve kuma maruz kalan ayaklarınız, yoğun güneşin de etkisiyle kuruma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlardan kurtulmak için pratik bakım uygulamaları ile sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

  14.9.2019 08:56
 • Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?
  Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?

  Kızartma yağını en fazla kaç defa kullanmanız gerektiğini bildiğinizde sağlığınız için ciddi riskler oluşturacak durumlardan kurtulmuş olursunuz.

  13.9.2019 16:05