Sınav Stresi Yaşayan Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Sınav Stresi Yaşayan Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Çocuğunuzun sınav döneminde yaşadığı değişimleri takip edip gerekli yerlerde destek olmanız gerekiyor.

Haber: Sınav Stresi Yaşayan Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

Çocuklarınız sınav döneminde psikolojik ve fiziki sorunlar yaşayabilir. Sinirli, stresli ve depresif davranışlar gösterebilir. Bu sorunlara iştahsızlık, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi sorunlar eklenebilir. Bu değişimleri takip etmeli ve çocuğunuza doğru şekilde müdahale etmelisiniz.

SAĞLIKLI BESLENMESİNİ SAĞLAYIN

Çocuğunuzun bol miktarda meyve sebze tükettiğinden emin olun. Sınav döneminde çocuklarınıza şekerli, yağlı ve kafeinli gıdalar vermeyin. Çikolata, tatlı, kola, cips, burger ve abur cuburlar bu dönemde uzak durulması gereken belli başlı besinlerdir.

UYKU DÜZENİNİ SAĞLAYIN

İyi bir uyku, konsantrasyona ve iyi düşünmeye yardım eder. Öğrencilerin bir gecede en az 6-7 saat uyumaları gereklidir. Gece boyu ders çalışmak ve bu şekilde uyku düzenini bozmak çok yanlıştır.

FİZİKSEL OLARAK HAZIR OLMASINI SAĞLAYIN

Çocuğunuzun fiziksel olarak aktif olduğundan emin olun. Fiziksel aktiviteler, çocuğunuzun enerjik olmasını sağlar. Egzersizler stresi azaltır, zihni temizler. Bisiklet sürmek, yüzme, yürüyüş ve dans gibi egzersizler, sınav dönemi için ideal aktivitelerdir.

BASKI YAPMAYIN

Çocuğunuza karşı pozitif ve güven verici olun. Aşırı baskıcı ve talepkar olmak, çocuğunuzun strese girmesine neden olabilir. Onu arkadaşlarıyla kıyaslamak da yapılacak en büyük hatalardandır.

26.2.2019 12:01 [11780432]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.