Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet Haberi - yenikadin.com
9.09.2019 10:20

Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

İhmal, kıskançlık, azarlama ve saygı göstermeme gibi davranışlar, fiziksel şiddet gibi şiddet içeren davranışlardır ve kadınların incinerek ilişkilerin zarar görmesine yol açar.

Haber: Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da gerçekleşebilir. Yüksek ses tonu, azarlama ve saygısızlık gibi davranışlar da bireyi zedelediği için çiftler birbirlerine karşı duygusal olarak da dikkatli davranmalıdır.

EL KALDIRMAMAK YETERLİ DEĞİL

Kadına yönelik şiddeti "Kadına el kaldırmak" olarak kısıtlı bir tanımla ifade etmek doğru değildir. Çünkü birey, sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da yıpranabilen bir yapıya sahiptir. Duygusal olarak şiddete maruz kalan kadınlar da kendini değersiz hissediyor, yetersizlik hissine kapılıyor.

KISKANÇLIK DA ŞİDDETTİR

Kıskançlığı, karşı tarafa müdahale etme aracı olarak kullanmak ve onun her adımını takip etmek, duygusal olarak baskı altında kalmaya ve özel hayatın sınırlarının aşınmasına neden olur. Bu da fiziksel şiddet gibi rahatsız edici ve huzursuz edicidir.

İHMAL ETMEK

Kadına yönelik şiddetin pek çok farklı versiyonu vardır. Fiziksel şiddetin basın araçlarında yoğun şekilde yer alması nedeniyle tek yön gibi görünse de farklı davranışlar da kadına şiddet olarak tanımlanır. İhmaller, kıskançlık gibi duygusal şiddet unsuru ve zedeleyici davranış biçimidir. Eşlerin birbirlerini ihmal etmeleri, evliliklerini maddiyat tabanında sürdürüp duyguyu geri planda bırakmaları gibi ihmaller duygusal şiddetin farklı şekilleridir.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Saçlarınız için mucize etkisi yaratan yağlarSaçlarınız için mucize etkisi yaratan yağlar

  Artan hava kirliliği, saç şekillendirici makineler ve kimyasal ürünler gibi sebeplerle saçlar zamanla yıpranabiliyor. Evde uygulanabilecek doğal ve basit birkaç yöntem ile saçlarınız eski sağlığına tekrar kavuşabilir.

 • Güne mutlu başlamanın 6 farklı yoluGüne mutlu başlamanın 6 farklı yolu

  Sabahları güne başlama şekliniz tüm günün enerjisini etkileyebilir. Hayatın tüm getirilerine rağmen bir günü olduğundan daha iyi hale getirmek için o günün sabahında kendinizi buna hazırlayabilirsiniz. Aşağıda sıralanan basit yöntemlerle siz de modunuzu yükseltin.

 • Evlilik Yıldönümü Hediyesi ile Bu Özel Günü Taçlandırın!Evlilik Yıldönümü Hediyesi ile Bu Özel Günü Taçlandırın!

  Romantik bir yıl dönümüne yakışacak en güzel şey, özenle seçilmiş bir evlilik yıldönümü hediyesidir. Eşimiz için hazırladığınız şık bir akşam yemeğinde ona özenle hazırlanmış bir hediye armağan ederek ana büyü katabilir ve günü taçlandırabiliriz.

 • 1-7 Mart haftalık burç yorumları1-7 Mart haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 1-7 Mart haftasında burçları neler bekliyor?

 • Yüz yogası mucizesini keşfedin!Yüz yogası mucizesini keşfedin!

  Vücudumuz için yaptığımız egzersizlerin vücudu şekillendirip sıkılaştırdığını ve sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tıpkı vücudumuza yaptığımız gibi yüzümüze de uygulayacağımız hareketler farklılık yaratabilir.