Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.09.2019 10:20

Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

İhmal, kıskançlık, azarlama ve saygı göstermeme gibi davranışlar, fiziksel şiddet gibi şiddet içeren davranışlardır ve kadınların incinerek ilişkilerin zarar görmesine yol açar.

Haber: Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da gerçekleşebilir. Yüksek ses tonu, azarlama ve saygısızlık gibi davranışlar da bireyi zedelediği için çiftler birbirlerine karşı duygusal olarak da dikkatli davranmalıdır.

EL KALDIRMAMAK YETERLİ DEĞİL

Kadına yönelik şiddeti "Kadına el kaldırmak" olarak kısıtlı bir tanımla ifade etmek doğru değildir. Çünkü birey, sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da yıpranabilen bir yapıya sahiptir. Duygusal olarak şiddete maruz kalan kadınlar da kendini değersiz hissediyor, yetersizlik hissine kapılıyor.

KISKANÇLIK DA ŞİDDETTİR

Kıskançlığı, karşı tarafa müdahale etme aracı olarak kullanmak ve onun her adımını takip etmek, duygusal olarak baskı altında kalmaya ve özel hayatın sınırlarının aşınmasına neden olur. Bu da fiziksel şiddet gibi rahatsız edici ve huzursuz edicidir.

İHMAL ETMEK

Kadına yönelik şiddetin pek çok farklı versiyonu vardır. Fiziksel şiddetin basın araçlarında yoğun şekilde yer alması nedeniyle tek yön gibi görünse de farklı davranışlar da kadına şiddet olarak tanımlanır. İhmaller, kıskançlık gibi duygusal şiddet unsuru ve zedeleyici davranış biçimidir. Eşlerin birbirlerini ihmal etmeleri, evliliklerini maddiyat tabanında sürdürüp duyguyu geri planda bırakmaları gibi ihmaller duygusal şiddetin farklı şekilleridir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kötü gün dostu burçlar
  Kötü gün dostu burçlar

  Bazı burçlarla belirli burçlarla uyum sağlarken bazı burçlar herkesin dert ortağı ve kötü gün dostu olur. Siz de yardımsever burçları yakından tanıyarak zor günlerinizde yanınızda olacak bir dost edinebilirsiniz.

  19.9.2019 16:15
 • Londra Moda Haftası'na Türk modacı damga vurdu
  Londra Moda Haftası'na Türk modacı damga vurdu

  Merakla beklenen Londra Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Erdem İlkbahar/Yaz 2020 Defilesi, moda severler tarafından büyük ilgi gördü.

  19.9.2019 15:31
 • Ağız kokusu düşmanı 5 besin
  Ağız kokusu düşmanı 5 besin

  Ağız kokusunun itici etkisinden kurtulmak için besinleri kullanmaya ne dersiniz? Lezzetli besinlerle ağzı kokusuna kurtulabilir, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

  19.9.2019 15:15
 • En sık yapılan 5 egzersiz hatası
  En sık yapılan 5 egzersiz hatası

  Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

  19.9.2019 14:27
 • Hücre yenileyen üzümlü smoothie tarifi
  Hücre yenileyen üzümlü smoothie tarifi

  Sonbahar tezgahlarının yıldızı üzüm ile sağlıklı bir smoothie hazırlamak ister misiniz? Hücre yenileyici etkili üzümlü smoothie ile cildiniz daha canlı ve parlak hale gelecek.

  19.9.2019 12:34