Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.09.2019 10:20

Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

İhmal, kıskançlık, azarlama ve saygı göstermeme gibi davranışlar, fiziksel şiddet gibi şiddet içeren davranışlardır ve kadınların incinerek ilişkilerin zarar görmesine yol açar.

Haber: Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da gerçekleşebilir. Yüksek ses tonu, azarlama ve saygısızlık gibi davranışlar da bireyi zedelediği için çiftler birbirlerine karşı duygusal olarak da dikkatli davranmalıdır.

EL KALDIRMAMAK YETERLİ DEĞİL

Kadına yönelik şiddeti "Kadına el kaldırmak" olarak kısıtlı bir tanımla ifade etmek doğru değildir. Çünkü birey, sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da yıpranabilen bir yapıya sahiptir. Duygusal olarak şiddete maruz kalan kadınlar da kendini değersiz hissediyor, yetersizlik hissine kapılıyor.

KISKANÇLIK DA ŞİDDETTİR

Kıskançlığı, karşı tarafa müdahale etme aracı olarak kullanmak ve onun her adımını takip etmek, duygusal olarak baskı altında kalmaya ve özel hayatın sınırlarının aşınmasına neden olur. Bu da fiziksel şiddet gibi rahatsız edici ve huzursuz edicidir.

İHMAL ETMEK

Kadına yönelik şiddetin pek çok farklı versiyonu vardır. Fiziksel şiddetin basın araçlarında yoğun şekilde yer alması nedeniyle tek yön gibi görünse de farklı davranışlar da kadına şiddet olarak tanımlanır. İhmaller, kıskançlık gibi duygusal şiddet unsuru ve zedeleyici davranış biçimidir. Eşlerin birbirlerini ihmal etmeleri, evliliklerini maddiyat tabanında sürdürüp duyguyu geri planda bırakmaları gibi ihmaller duygusal şiddetin farklı şekilleridir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • 11-17 Kasım haftalık burç yorumları
  11-17 Kasım haftalık burç yorumları

  Haftaya yüz yılda 13 defa olan Merkür Tutulması ile başlıyoruz. Bu hafta iletişim ve internet sorunları artabilir. Ancak gökyüzündeki koruyucu bir etki sebebiyle, olaylar geçen haftaya göre daha yumuşak geçişli olabilir.

  11.11.2019 09:30
 • ''Süper anne'' rolü kadınları yıpratıyor
  ''Süper anne'' rolü kadınları yıpratıyor

  Modern çağda kadınlar, gelenekleri terk etmeden zamana ayak uydurmaya çalışan bireyler haline dönüşüyor. Bir yandan geleneksel kalmaya çalışarak anne olan, evine bakan; bir yandan modern olmaya çabalayan, kariyer hedefleri olan kadınların yaşadığı bu çatışma aileler için zorlu bir gerilim haline gelebiliyor. Mükemmel kariyer, mükemmel anne ...

  9.11.2019 12:03