Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.09.2019 10:20

Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

İhmal, kıskançlık, azarlama ve saygı göstermeme gibi davranışlar, fiziksel şiddet gibi şiddet içeren davranışlardır ve kadınların incinerek ilişkilerin zarar görmesine yol açar.

Haber: Şiddetin başka bir biçimi: Duygusal şiddet

Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da gerçekleşebilir. Yüksek ses tonu, azarlama ve saygısızlık gibi davranışlar da bireyi zedelediği için çiftler birbirlerine karşı duygusal olarak da dikkatli davranmalıdır.

EL KALDIRMAMAK YETERLİ DEĞİL

Kadına yönelik şiddeti "Kadına el kaldırmak" olarak kısıtlı bir tanımla ifade etmek doğru değildir. Çünkü birey, sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da yıpranabilen bir yapıya sahiptir. Duygusal olarak şiddete maruz kalan kadınlar da kendini değersiz hissediyor, yetersizlik hissine kapılıyor.

KISKANÇLIK DA ŞİDDETTİR

Kıskançlığı, karşı tarafa müdahale etme aracı olarak kullanmak ve onun her adımını takip etmek, duygusal olarak baskı altında kalmaya ve özel hayatın sınırlarının aşınmasına neden olur. Bu da fiziksel şiddet gibi rahatsız edici ve huzursuz edicidir.

İHMAL ETMEK

Kadına yönelik şiddetin pek çok farklı versiyonu vardır. Fiziksel şiddetin basın araçlarında yoğun şekilde yer alması nedeniyle tek yön gibi görünse de farklı davranışlar da kadına şiddet olarak tanımlanır. İhmaller, kıskançlık gibi duygusal şiddet unsuru ve zedeleyici davranış biçimidir. Eşlerin birbirlerini ihmal etmeleri, evliliklerini maddiyat tabanında sürdürüp duyguyu geri planda bırakmaları gibi ihmaller duygusal şiddetin farklı şekilleridir.Yeni Yenikadın Haberleri

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.

 • Kozmetik çekmecelerinde detoks zamanıKozmetik çekmecelerinde detoks zamanı

  Kıyafetlerde yaptığımız bahar temizliğini, kozmetik için de yapmak lazım. Alış-veriş yaparken, heves edip aldığımız bir sürü kremler, makyaj malzemeleri... Peki hangilerini kullanıyorsunuz, hangileri işe yarar, hangileri çöpe gitmeli. Gelin bu hafta bu işi de halledelim.