Şarkıcı Metin'den dikkat çeken açıklama: Müzik evrenseldir kategorize edilemez! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.06.2019 16:26

Şarkıcı Metin'den dikkat çeken açıklama: Müzik evrenseldir kategorize edilemez!

Bugünlerde Sevdim şarkısıyla adını duyurmaya başlayan Metin, oyunculuğunun yanı sıra müzik sektöründe de iddialı işler yapmaya devam ediyor. Metin, son yaptığı açıklamada müziğin evrensel olduğunu belirterek kategorilere ayrılmaması gerektiğini söyledi.

Yeni Gelin ve Bir Zamanlar Çukurova gibi dizilerde rol alan Metin, müzik sektörüne hızlı bir giriş yaptı. İlk şarkısı Sevdim'le hayranlarının karşısına çıkan Metin, yaptığı açıklamada ünlü isimlerin son zamanlarda kendi tarzlarının yanı sıra arabeske döndüğünü söyledi.

Müziğin aslında evrensel bir bilim dalı olduğunu bazı üniversitelerde müzikoloji bölümlerinin de bulunduğunu dile getiren Metin, "Pop, caz, blues gibi arabeskin de önemli bir kültürü temsil eder. Ülkemizde müzik kültürünün omurgası Halk müziği ve sanat müziğidir. Diğer tüm tarzlar bu ana omurganın türevleridir. Arabesk ise milletimizin ruhuna hitap eden en popüler müzik türüdür. Amacım klasikleşmiş arabesk eserleri bugünkü genç nesil dinleyecilerimize de ulaştırıp sevdirebilmektir." dedi.

"ESERLERİN RUHU VARDIR, TIPKI CANLILAR GİBİ"

Pop müziğin önde gelen temsilcilerinin dahi artık arabesk eserleri yorumlamaya başladığını dile getiren Metin, sözlerine şöyle devam etti: "Hani arabesk yoz müzikti, hani insanları umutsuzluğa sürüklüyordu. Eserlerin ruhu vardır tıpkı canlılar gibi. Hiçbir şarkı için bu arabesk, bu pop denilemez. Müzik tarzı yapılan düzenleme (aranje) ve yorum ile oluşur. Örneğin merhum Kayahan 'Yemin Ettim' eserini okudu 'pop' dediler. İbrahim Tatlıses okudu 'arabesk' dediler. Ferdi Tayfur 'Bana da Söyle' şarkısını yorumladı 'bunalım' dediler. Ziynet Sali okudu 'insanın ruhuna can katıyor' dediler.

"MÜZİK EVRENSELDİR KATEGORİZE EDİLEMEZ"

Yıldız Tilbe yıllar önce pop sanatçısı olarak mesleğe başladı bugün arabeskin en önemli kadın temsilcisi. Tarkan yorumladığı eserlerde darbuka kullanıyor keman kullanıyor kulağa hoş geliyor. Arabesk yorumcular kullanınca demode deniyor. Müziği kategorize etmeyi bırakalım artık. Her eserin arkasında duygu ve ruh vardır. Kabul edin veya etmeyin bizim ruhumuz da kültürümüz de arabesk.İşte ben tam da bu anlayışı yıkmak ve gençlerimize bu kültürü doğru tanıtmak için Arabesk müziğini yorumluyorum. Millet olarak sanata kültüre önyargısız bakmayı öğrenmeliyiz."

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Magazin Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'