Sanat ve Çocuk Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Sanat ve Çocuk

Alışkanlıklarımız küçük yaşlarda oluşur. İyi alışkanlıkları çocuklara kazandırmak anne baba ya da diğer aile bireylerinin rol model olmasıyla mümkün olabilir. Kitap okumak, müzik dinlemek, sergilere ve müzelere gitmek de alışkanlık haline gelebilir.

Haber: Sanat ve Çocuk

Çocukların içinde bulunduğu ortamlar, gelecekte de hayatını etkileyecektir. Örneğin, kütüphanesi olan bir evde yetişirse ve anne babasını kitap okurken görürse çocuğun okuma alışkanlığını geliştirmesi daha kolay olur. Sanatla uğraşmasa bile sergilere, müzelere, konserlere ve kültürel gezilere giden sanattan zevk alan bireyler yetişir. Bu bireylerden oluşan toplum açık görüşlü olur.

Çocuklarla geçirdiğimiz zamanın ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliriz. Onlarla geçirdiğimiz zaman içinde beraber onlarla öğrenebiliriz. Mesela sokakta, sahilde ya da ormana gittiğimizde onlardan gelecek soruları dikkate alıp bu soruları kitaplardan ya da farklı kaynaklardan araştırabiliriz. Dikkatlerini çeken her şey, merak ettikleri konular üzerinde onların yeni keşifler yapmalarına fırsat verir.

Çocuklarla çalışmamın en zevkli yanlarından biri de benim için bu olmuştur. Onların vesilesiyle pek çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Sanat ile iç içe yaşayan çocuk özgür bir ruha sahip olur, seçimlerini yapmasını bilir, kendine olan saygı ve güveni oluştuğu için başkalarına da saygı duyar. Kıyaslama yapar, sorgular öğrendikçe daha çok öğrenmek ister, araştırmayı sevdiği için zevkle öğrenir. Öğrenmek onun için adeta oyun haline gelmiştir. Bununla beraber iç disiplini gelişir, sorumluluklarının farkına varır. Duygularını ifade edebilir ve kontrol etmeyi öğrenir. Çevresiyle uyumlu olan birey olabilmeyi deneyimler. Hayal gücü geliştiği için yaratıcı olur. Deneyimlemekle öğrendiği için orijinaldir, duyarlıdır.

Atölye çocuğun yaşamını deneyimlediği öğrenme mekanıdır.

Ürün odaklı sanat eğitiminde çocuklar öğretmenlerinin liderliğinde çalışır, öğretmen yanlışları düzeltir, doğru ya da yanlış olduğunu öğretmen söyler. Hazır şablonlar verilir, boyama kitapları gibi, öğretmen çocuğa nasıl yapması gerektiğini anlatır. Ders arası teneffüs vardır çocuklar derse beraber başlayıp beraber bitirirler. Çocukların çalışmaları birbirine çok benzer.

Proses odaklı sanat eğitiminde süreç önemlidir.Hazır şablon yerine, tekniklerin materyallerle deneyerek çalışılmasına ve keşfetmeye odaklanır. Her çocuk deneyimini farklı bir malzeme ve sanat diliyle anlatabilir. Bu sebeple çocukların eserleri birbirinden faklıdır . Proses odaklı sanat eğitimi 3-7 yaş arasında önemli bir rol oynar. Deneyimleyen çocuk süreç içerisinde kendine öğretmeyi öğrenir, öğrenmeyi sever ve başarılı olur. Proses odaklı sanat eğitiminde çocuk "beceremem" ya da "yapamam" demek yerine deneyerek becerisinin farkına varır.

31.12.2018 10:41 [11591787]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.