Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Yemek tariflerinin olmazsa olmaz malzemesi salça, hızlı tüketilmesi gereken bir besindir. Aksi halde çabucak küflenir ve bozulur.

Haber: Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Salçanın küflenmesini önleyen yöntemlerle salçanızı daha uzun ömürlü ve sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.

SALÇANIN KÜFLENMESİNİ ENGELLEME YÖNTEMLERİ

Küçük ebatlar: Salçalar kısa sürede tüketilmesi gereken ürünler olduğu için küçük ebatlı paketler halinde almak küflenmeye zaman kalmadan tüketilmesini sağlar. Bu da küflenme sorununu engeller.

Cam kavanoz: Salçalar cam kavanozda saklamak daha sağlıklıdır. Cam kavanoz küflenme için teneke ambalaja göre daha etkilidir. Salça aldığınız zaman onu teneke ambalajdan çıkarıp cam kavanoza alabilirsiniz.

Serin ve kuru ortam: Salçaların küflenmesini engellemek için kuru ve serin ortamda saklamalısınız. Salçayı buzdolabınızda yer yoksa kilerde saklayabilirsiniz.

Hava almasın: Salçayı muhafaza ederken kapağını sıkıca kapatmaya ve hava almamasına özen gösterin. Bu, onun ömrünü uzatacaktır. Salçaya üzerini bir parmak geçecek kadar zeytinyağı eklerseniz, çok daha uzun bir süre taze kalacaktır.

13.4.2019 15:08 [11947177]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.