Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
14.06.2019 10:07

Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Sabah kalkar kalkmaz yatağı topluyorsanız bu alışkanlığınızı biraz değiştirmeniz gerekecek. Çünkü kalkar kalkmaz yapacağınız yatak toplama işlemi, sağlığınız için tehditler oluşturuyor.

Haber: Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Kingston Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmada sabah kalkar kalkmaz yatak toplamanın yatakta bulunan yaklaşık 1.5 milyon toz akarının gün ışığına temas etmesini sağlayarak aktif hale gelmesine neden olduğu ortaya konuldu.

TOZ AKARLARI AKTİF HALE GELİYOR

Gece boyunca nemli ve sıcak ortama dönüşen yatak, toz akarları için uygun bir ortam haline gelir. Sabah kalktığınızda yatağı toplarsanız havayla temasa geçen toz akarları uzun süre hayta kalır, ortamda yaşamaya devam eder. Yaklaşık 1.5 milyon toz akarı için ideal yaşam alanına dönüşen yatağı sabah toplamaz; dağınık halde bırakırsanız çoğu havayla temas edemediği için ölür, yok olur.

ÖĞLENE KADAR BEKLEYİN

Yatağınızı toplamak için acele etmeyin. Vaktiniz varsa öğlene kadar bekleyin. Eğer zamanız yok ya da yatağın dağınık kalması sizi rahatsız ediyorsa en azından 1-2 sat bekledikten sonra yatağı toplayabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'