Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın Haberi - yenikadin.com
14.06.2019 10:07

Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Sabah kalkar kalkmaz yatağı topluyorsanız bu alışkanlığınızı biraz değiştirmeniz gerekecek. Çünkü kalkar kalkmaz yapacağınız yatak toplama işlemi, sağlığınız için tehditler oluşturuyor.

Haber: Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Kingston Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmada sabah kalkar kalkmaz yatak toplamanın yatakta bulunan yaklaşık 1.5 milyon toz akarının gün ışığına temas etmesini sağlayarak aktif hale gelmesine neden olduğu ortaya konuldu.

TOZ AKARLARI AKTİF HALE GELİYOR

Gece boyunca nemli ve sıcak ortama dönüşen yatak, toz akarları için uygun bir ortam haline gelir. Sabah kalktığınızda yatağı toplarsanız havayla temasa geçen toz akarları uzun süre hayta kalır, ortamda yaşamaya devam eder. Yaklaşık 1.5 milyon toz akarı için ideal yaşam alanına dönüşen yatağı sabah toplamaz; dağınık halde bırakırsanız çoğu havayla temas edemediği için ölür, yok olur.

ÖĞLENE KADAR BEKLEYİN

Yatağınızı toplamak için acele etmeyin. Vaktiniz varsa öğlene kadar bekleyin. Eğer zamanız yok ya da yatağın dağınık kalması sizi rahatsız ediyorsa en azından 1-2 sat bekledikten sonra yatağı toplayabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.