Sahte Pirinci Anlama Yolları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.05.2019 16:48

Sahte Pirinci Anlama Yolları

Birçok ürünün sahtesini yapan sahtekarlar, bu kez de sahte pirinç ile tüketicileri aldatıyor. Sahte pirinci anlamanın yollarını bilenler bu tuzağa düşmüyor.

Haber: Sahte Pirinci Anlama Yolları

Birçok üründe sahtecilik yapan gıda sahtecileri pirinçte de aynı tuzağı kuruyorlar. Sağlığınızı ve cüzdanınızı tehdit eden bu durumdan korunmak için bazı yöntemleri biliyor olmanız gerekiyor.

SAHTE PİRİNCİ ANLAMA YÖNTEMLERİ

Ateş testi: Çakmakla pirinci yakın. Pirinç alev alırsa o pirinç sahtedir. Çünkü gerçek pirinç alev almaz.

Su testi: Bir bardak suya bir yemek kaşığı pirinç ekleyin. Eğer pirinçler batmıyor, suyun yüzüne çıkıyorsa o pirinç sahtedir.

Küf testi: Pişirdiğiniz pirinçten bir avuç alın. 3-4 gün bir bir kasede saklayın. Kasenin kapağını açtığınızda küflü görüntüyle karşılaşırsanızo pirinç sahte demektir.

Pirinç tozu rengi: Pirinci havanda dövün.Pirinç tozu eğer sarı renk alıyorsa o pirinç sahtedir. Çünkü gerçek pirinç tozu beyazdır.Yeni Sağlık Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.