Sağlıklı Bir Kalp için İpuçları Haberi - yenikadin.com
13.02.2019 14:40

Sağlıklı Bir Kalp için İpuçları

Sağlıklı bir hayat için kalp sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Kalp sağlığınızı korumanızı sağlayacak ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Haber: Sağlıklı Bir Kalp için İpuçları

Dengeli beslenme: Şekerden ve kızartılmış gıdalardan uzak durmalısınız. Doymuş yağlardan ve hazır gıdalardan da uzak durun. Kuruyemiş, baklagiller ve tahılları öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Sigara: Sigaradan uzak durun. Sigara içmeyin, sigara içilen ortamda bulunmayın.

Sağlıklı atıştırmalıklar: Öğünlerinizden sebzeyi eksik etmeyin. Sebzeli çorba ve sebze içeren tarifleri tercih edin. Ara atıştırmalarda sebzelere ağırlık verin.

Stresi azaltın: Kalp sorunları ile anksiyete ve sinir arasında doğrudan bağlantı vardır. Sizi mutlu eden şey neyse ona biraz vakit ayırın. Meditasyon, spor ya da kitap okuma. Biraz gevşeyin.

İdeal kilo: Fazla kiloların kalbi yorması herkesçe bilinen bir durumdur. İdeal kilonuza gelerek kalbinizdeki fazla yükü de kaldırabilirsiniz.

Kaliteli uyku: Yeterince uyumazsanız vücudunuz ihtiyaç duyduğu serotonini üretemez. Bu da dengenizi bozar. Fazla yemek yemenize ve stresli olmanıza yol açabilir. Günlük 7-9 saat uyuyarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlayabilirsiniz.

Egzersizler: Yaşamınızı hareketlendirin. Aerobik, koşu ve yürüyüş gibi sporlar yapabilirsiniz.Yeni Sağlık Haberleri