Bakan Koca, sosyal medyadan duyurdu: Mide botoksu uygulanan iki merkezin faaliyetleri askıya alındı Haberi - yenikadin.com
11.03.2023 21:43

Bakan Koca, sosyal medyadan duyurdu: Mide botoksu uygulanan iki merkezin faaliyetleri askıya alındı

Sağlık Bakanlığı, İstanbul ve İzmir'de obezite tedavisi amacıyla mide botoksu uygulanan iki merkeze yönelik denetimlerini tamamladı. Bakan Fahrettin Koca, mide botoksu sırasında kullanılan ilgili ürünün bu işlemde kullanılmasının endikasyon dışı değerlendirildiğini belirterek, "Her iki sağlık kuruluşunun ilgili birimlerinin faaliyeti askıya alınmış ve ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır." dedi.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul ve İzmir'de obezite tedavisi amacıyla mide botoksu uygulanan iki merkeze yapılan denetimler sonucu, ilgili ürünün bu işlemde kullanılmasının endikasyon dışı değerlendirildiğini belirterek, her iki sağlık kuruluşunun faaliyetinin askıya alındığını kaydetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Bakanlığın duyurusunu paylaştı.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Duyuruda, obezite tedavisi amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra yan etki nedeniyle farklı hastanelere başvuran hastaların olduğu bildirildi. Bunun üzerine İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Sağlık Müdürlüğünün ilgili birimlerince bu tedavinin uygulandığı merkezlere olağan dışı acil denetimler gerçekleştirildiği aktarılarak, İstanbul'da faaliyette bulunan Özel GSM Gisbir Sağlık Merkezi Hastanesi ile İzmir'de faaliyette bulunan Özel Batı Anadolu Tıp Merkezinde bu hastalara müdahale edildiğinin tespit edildiği, tedavide kullanılan ürünlere el konarak incelemeye alındığı belirtildi.

"ENDİKASYON DIŞI"

Duyuruda şunlar kaydedildi: "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan değerlendirmede, ilgili ürüne ait serinin ithalat onaylı olduğu ancak mide botoksu işleminde kullanılmasının endikasyon dışı olarak değerlendirildiği bildirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı İstanbul ve İzmir'de mide botoksu yapan iki merkeze soruşturma başlattı

"FAALİYETLER ASKIYA ALINDI"

Her iki sağlık kuruluşunun ilgili birimlerinin faaliyeti askıya alınmış ve ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır. Konu Bakanlığımız tarafından titizlikle takip edilmektedir. Etkilenen hastalarımıza gerekli tedaviler uygulanmış olup takipleri yapılmaktadır."Yeni Sağlık Haberleri