Saça Sarımsak Sürülür mü? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
9.05.2019 12:21

Saça Sarımsak Sürülür mü?

Kalp ve damar sağlığı için önemli bir besin olan sarımsak, saçların sağlıklı uzaması, saçın onarılması ve saç dökülmesini engelleme gibi etkileri vardır.

Haber: Saça Sarımsak Sürülür mü?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç sağlığı için önemli bir kür malzemesi olan sarımsak, saç dökülmesi, saç kepeklenmesi, saç uzaması ve saçı onarma gibi hususlarda olumlu etki göstermektedir.

SARIMSAĞIN SAÇA FAYDALARI

Sarımsakta bulunanvitaminler ve mineraller saç sağlığına olumlu yönde katkı yapar. Bol miktarda kalsiyum içeren sarımsak, saça sürüldüğünde saçın sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Saçın ihtiyaç duyduğu sülfür yönünden oldukça zengin olan sarımsak, buyönü ile saç üretimi için gerekli olan keratin ve birçok proteinin yapısal parçasını oluşturur.

Sarımsakta bulunan selenyum da hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı savaşır.

E vitamini eksikliği nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere yardım eden sarımsak, E vitaminin vücuttaki gücünü artırarak saçların dökülmesini engeller.

Saç sağlığı için önemli olan B1 ve B6 vitaminlerini içerensarımsak, saç kırılmalarını engeller, kolajen üretimini destekler.

Sarımsağın selenyum ve sülfür yönünden zengin yapısı saçları güçlendirir.

Sarımsaktaki alisin maddesi kepeği azaltır.

SARIMSAKLI SAÇ MASKESİ

Gerekli malzemeler:

2 yemek kaşığı sarımsak suyu

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı: 3-4 diş sarımsağı blenderden geçirerek ya da ezerek suyunu çıkarın. Aloe vera bitkisinin yaprağını uzunlamasına keserek suyunu çıkarın. Zeytinyağını cezveye koyun ve ılıtın. Bütün malzemeleri bir kasede kıvama gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize uygulayın. Saçınıza bone takıp 40 dakika bekleyin. Sonra su ile saçınızı durulayın.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.