Sabahları Uyanır Uyanmaz 1 Bardak İçerseniz... Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Sabahları Uyanır Uyanmaz 1 Bardak İçerseniz...

Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen kokulu üzüm, farklı aroması ve kokusuyla insan sağlığı üzerinde sayısız faydaları bulunuyor. Kokulu üzüm, başta astım olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarını düzenler ve akciğerdeki nem oranını artırarak solunuma yardımcı olur. Peki kokulu üzüm nedir? Kokulu üzümün faydaları nelerdir? Kokulu üzüm çeşitleri nelerdir? Kokulu üzümden neler yapılır? gibi soruların cevabını PembeNar olarak sizin için araştırdık.

Haber: Sabahları Uyanır Uyanmaz 1 Bardak İçerseniz...


Karadeniz Bölgesi'nin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kokulu üzüm, faydaları açısından büyük önem taşıyor. Ülkemiz de yer alan kokulu üzüm nemli bölgelerde yetişir ve kabuk kısımlarında bol miktarda antioksidan maddesi bulunur. Kokulu üzüm farklı aroması ve kokusuyla sizi karaciğerden, astıma; böbreklerden bağırsak sistemine kadar birçok faydalı özellikler taşır. Bir diğer adıyla isabella üzümü, ister tek başına tüketin isterseniz kokulu üzüm suyu yaparak içebilirsiniz. Peki kokulu üzüm nedir? Kokulu üzüm nerede yetişir? Kokulu üzüm faydaları nelerdir? Kokulu üzüm çeşitleri nelerdir? Kokulu üzüm suyu tarifine kadar tüm bu soruların cevabını sizin için araştırdık. İşte kokulu üzüm hakkında tüm bilgiler...

Kokulu üzüm nedir?

Kokulu üzüm siyah bir renge sahiptir. Kokulu üzüm yaprak döken, sarılıcı gövdeye sahip, 15 metreye kadar yükselebilen ve oldukça hızlı büyüme ve gelişim gösteren üzün türleri içinde mantar hastalıklarına en dirençli bir bitkidir. Karadeniz Bölgesi'nde ortalama 1600 metre rakıma kadar yayılış göstermektedir. Ancak soğuya karşı oldukça dayanıklı olduğundan 700 metre rakıma kadar iyi uyum gösterir. Mayıs-Temmuz aylarında çiçek açan kokulu üzüm, Eylül-Ekim sonlarında meyve vermeye başlar. Kendine has kokusu ve tadı bulunan meyveleri oldukça yüksek oranda şeker taşır. Bu yüzden şeker hastalarının aşırı tüketmesi tavsiye edilmez. Sarılıcı gövdeleri sayesinde yakınında bulunana çalı  yada ağaçlara tutunarak yaşamaya çalışır.

Kokulu üzüm faydaları nelerdir?

Kokulu üzüm karaciğer hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. İçerisinde bulunan mevte asitleri ve lifli yapından dolayı mideye zarar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur. Başta astım olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarında, akciğerdeki nem oranını artırarak solunuma yardımcı olur. Kandaki nitrik asit seviyesini düşürerek kanın pıhtılaşmasını önler ve bu yolla kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır. Bunun dışında üzümde bulunan antioksidanlar damarları tıkayan LDL kolesterolun yükselmesini önler. Yapılan son araştırmaların sonucunda kokulu üzümün meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Üzümde bulunan antioksidanların serbest radikallerle savaşarak Alzheimer hastalarının kanında bulunan protein seviyesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Yine içeriğindeki zengin antioksidanlar sayesinde sinir sistemi hasarını önlediği tespit edilmiştir. Saymakla bitmeyen kokulu üzümün son faydası ise, göz ve görme kayıplarını önlemede yardımcı olmasıdır.

Kokulu üzüm çeşitleri nelerdir?

Kokulu üzüm çeşitleri, fidanları ile birçok bölüme ayrılır. Bunlar;

-3 yaş kokulu siyah üzüm fidanı

-2 yaş alphonse lavallee üzüm fidanı

-2 yaş hamburg misketi üzüm fidanı

-2 yaş red globe üzüm fidanı

Bunlar arasında en bilineni ise 3 yaş kokulu siyah üzüm fidanıdır.

Kokulu üzümden neler yapılır?

Kokulu üzümden en çok kokulu üzüm suyu üzüm sirkesi ve pekmezi yapılır. Özellikle sabahları aç karına içilen kokulu üzüm suyu baş ve migren ağrılarından korur. İçerdiği zengin organik asitler, şeker ve selüloz sayesinde kabızlık giderici özelliği vardır. Bu nedenle yaşlı ve kronik kabızlık rahatsızlığı çeken hastalarda yardımcı tıp alanında Fito terapi (bitkisel tedavi ) olarak sıklıkla kullanılır. Karın ve bağırsak sistemini güçlendirerek kronik kabızlığı önler. İçerdiği zengin nişasta ve organik maddeler sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Halsizlik yorgunluk ve bitkinlik şikayetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olur. Ürik asidin asitlik seviyesini düşürerek asidin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece böbreklere gelen baskıyı önemli ölçüde azaltarak böbrek sistemin korunmasına yardımcı olur.
.Kaynak: Pembenar

11.9.2018 17:30 [11224210]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Düşük Tansiyonlulara Özel Öneriler
  Düşük Tansiyonlulara Özel Öneriler

  “Benim tansiyonum hep düşük” diyorsanız, tansiyon hastası olma riskiniz de düşük demektir. Ama bir grup düşük tansiyonlu bu kadar şanslı değil! Tansiyon hastası olmasalar bile yorgunluktan bulantıya, çarpıntıdan bayılmaya kadar varan günlük hayatlarını ve hayat kalitelerini etkileyebilen sorunlar yaşayabiliyorlar. Peki, düşük tansiyonla yaşamanın sırları neler? Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz Can bu kişilere yönelik genel ve acil durumlardaki yapabilecekleri konusunda önerilerde bulunuyor.

  2 saat önce..
 • 6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 23 Eylül'de
  6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 23 Eylül'de

  2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 6’ncı etkinliğiyle tüm şehir kadınlarını bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.

  2 saat önce..
 • Tükenmez Kalem Nasıl Çıkar?
  Tükenmez Kalem Nasıl Çıkar?

  Tükenmez kalem lekesi en zor çıkan lekelerden biridir. Özellikle kıyafetlerinize sık sık bulaşan tükenmez kalemi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, bu haberimiz sizin için. Gömlekten, pantolondan, halıdan, kumaştan, koltuktan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için pratik ve kolay yöntemleri paylaştık. Peki, tükenmez kalem nasıl çıkar?

  3 saat önce..
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 10/Fırtına Gelecek yönünde düşünebiliriz.

  20.9.2018 19:30
 • Sakin Kalalım
  Sakin Kalalım

  Bugün ne yapılabilir ? Bugünlerde gökyüzü oldukça gergin ve bu durum duygusal açıdan hoş olmayan durumlara neden olabilir.

  20.9.2018 19:15