Pırlanta seçilirken nelere dikkat edilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
23.07.2019 13:56

Pırlanta seçilirken nelere dikkat edilir?

Pırlanta alırken onun şekline, parlaklığına ve fiyatına bakıyorsunuz ama gözünüzden kaçan başka şeyler olabilir.

Haber: Pırlanta seçilirken nelere dikkat edilir?

Pırlanta satın alırken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Aldığınız pırlantanın karat, berraklık, renk ve kesim gibi özelliklerine dikkat etmeli ve doğru ürünü tercih etmelisiniz.

KARAT

Pırlantanın ağırlı karat ölçü birimi ile hesaplanır. 1 karat, bir gramın 5'te birine denk gelir. Karatın büyük olması ya da küçük olması tek başına fiyatı belirleyen etken değildir. Berraklık da pırlantanın fiyatını ve kalitesini etkileyen önemli faktörlerdendir.

BERRAKLIK

Pırlantanın lekesizliğini gösteren berraklık durumu, karbon ve kesikler açısından ne kadar arınık olduğunu gösteren ifade birimidir. Berraklık durumu kusursuzdan lekeliye doğru şu şekilde sıralanır:

FL, IF

VVS 1, VVS 2

SI1, SI 2

I1, I2, I3

KESİM

Pırlantalar genellikle baget kesime sahipti. Ama kare, oval, kalp ve damla gibi kesimli pırlantalar da vardır. Bu konuda uluslararası standartlar oluşturulmuş ve 0-10 arası birimler belirlenmiştir.

RENK

Kaliteli bir pırlanta renksiz ve şeffaf olmalıdır. Pırlantanın rengini sarımsı ve koyu renge dönemsi onun kalitesiz olduğunu gösterir. Renkli özellikli pırlantalar da vardır. Pembe, mavi ve kırmızı gibi renklerde olan renkli pırlantalar klasik pırlantalardan daha pahalı olabiliyor.

SERTİFİKA

Pırlantanın özelliklerini gösteren sertifika, sizin için rehber niteliğinde olacaktır. Ürün aldığınız noktada pırlantanızın sertifikasını istemeli ve sertifikada yazan değerlere göre ürününü değerlendirip alışveriş yapmalısınız.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Anne adayları arasında yeni trendler
  Anne adayları arasında yeni trendler

  Hamilelik kadınlar için eşi benzeri olmayan bir deneyim. Kadınların ruhsal ve fiziksel açıdan en sık değişim yaşadığı yorucu, bir o kadar da keyifli olan hamilelik döneminde "giyecek hiçbir şeyim yok" cümlesi anne adaylarının çok sık yaşadığı bir sorun.

  13.12.2019 16:48
 • Anne adayları arasında yeni trendler
  Anne adayları arasında yeni trendler

  Hamile elbisesi seçiminde bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekirken, şıklığın nasıl korunabileceğine dair tüyolar!

  11.12.2019 11:33
 • Yılbaşı sofralarınızı renklendirecek 3 tarif
  Yılbaşı sofralarınızı renklendirecek 3 tarif

  Yılbaşı hepimizin yeni bir seneye geçmenin heyecanı ile herkesçe severek kutlanılan bir gün. Durum böyle olunca uzayıp giden sofralar yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez parçaları haline geliyor.

  10.12.2019 12:07
 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52