Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır? Haberi - yenikadin.com
23.02.2019 09:10

Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır?

Patatesin seçimi, pişirme yöntemi ve servis ediş şekli gibi hususlara dikkat ederek, siz de kolayca çıtır patates kızartmaları yapabilirsiniz.

Haber: Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır?

Patates kızartması, çıtır çıtır olduğu zaman herkesin hoşuna gider. Pratik yöntemlerle siz de patatesleri çıtır çıtır yapabilirsiniz.

PATATES SEÇİMİ

Lezzetli patates kızartması yapmak için ilk adım, doğru patatesi seçmektir. Seçtiğiniz patatesin kabuğunun ince ve parlak olması gerekir. Bu kriterler patatesin taze olduğunu gösterir.

SİRKE İLE ÇITIR PATATES

Patatesi kızartmadan önce sirkeli soğuk suda bekletmek ve sonrasında kağıt havlu ile iyice kurulayarak kızartmak, çıtır çıtır patatesler elde etmeniz için yeterlidir.

YAĞIN ISISINA DİKKAT!

Altın renkliçıtır patatesler istiyorsanız, patatesleri tavaya almadan önce yağın iyice kızmış olduğundan ve tavanın ısısının maksimum oranda yükseldiğinden emin olmalısınız.

TAVAYI ÇOK DOLDURMAYIN

Yağın içine ne kadar az patates koyarsanız, o kadar çıtır olacaktır. Tavanın çok dolu olması patateslerin üst üste gelip birbirine yapışmasına ve yumuşak kalmasına sebep olur.

DONDURMA YÖNTEMİ İLE ÇITIR PATATES

Kızartmak için dilimlediğiniz patatesleri buzdolabı poşetine koyup buzluğa yerleştirin. 1 gece beklettikten sonra patatesleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemi genel olarak uygulayabilirsiniz. Buzlukta bol miktarda patates stoklayarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

ÇİFT KIZARTMA İLE ÇITIR PATATES

Patatesleri dilimleyip kızgın tavaya atın. 2 dakika kızartıp yağını süzüp bir kaba alın. Bu sırada diğer patateslere de ön kızartma işlemi yapın. Sonrasında kenarda bekleyen patatesleri tekrar tavaya alarak kızgın yağda kızartın.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.