Parmak arası terlik giyerken bir kez daha düşünün Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.07.2019 10:26

Parmak arası terlik giyerken bir kez daha düşünün

Yaz ayının gelişiyle terlik sezonu açıldı. Renk renk, çeşit çeşit terlikler söz konusu olduğunda ise en çok tercih edilenlerden biri parmak arası terlikler.

Haber: Parmak arası terlik giyerken bir kez daha düşünün

Kadın, erkek, çocuk demeden herkesin çokça tercih ettiği parmak arası terlikler bazı durumlarda sağlığınızı tehdit edebiliyor. Göründüğü kadar masum olmayan bu terliklerin ayak sağlığına zararlarını gelin beraber inceleyelim.

ÇOĞU ZAMAN ALERJİ YAPAR

Genelde kullananların ortak şikayeti parmak aralarını tahriş edip rahatsızlık verdiği, bazen de alerji yapıp su toplamasına sebep olduğu yönünde.

AYAK TABANINA BÜYÜK ZARAR VERİR

Parmak arası terliklerin ayak anatomisine hiç de uygun olmadığı bilinmektedir. Bu terlikler ayak tabanını desteklemez ve uzun süreli kullanımda ayak, bilek ve bacak ağrısına sebebiyet verirler.

YÜRÜME HIZINI DA KESİYOR

Bu terlikleri giydiğiniz zaman parmaklarınız yere normal basamaz ve vücut dengesini korumak için daha yavaş adımlar atmak zorunda kalır. Bu durum pek çok bacak ve bel problemini beraberinde getirir.

AYAK PARMAKLARINIZDA BÜYÜME OLABİLİR

Pek fark edilmese de parmak arası terlik kullanıldığında ayaklar bir kalıba girmez. Bu yüzden ayaklar yayılır ve uzun süreli kullanımda parmakların formuna zarar verir.

DENGESİZLİĞİN GETİRDİĞİ YÜRÜME BOZUKLUKLARI

Parmak arası terlikler ne kadar estetik dursada ayağınız yere sağlam basmadığı için denge kaybı yaşarsınız. Bu durum sürekli kullanımda kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.