Pandemide oruç tutarken bağışıklığınızı da güçlü tutun Haberi - yenikadin.com
6.04.2021 14:24

Pandemide oruç tutarken bağışıklığınızı da güçlü tutun

Pandemi yüzünden hepimiz zor zamanlar geçiriyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak hepimizin önceliği durumunda. Peki yaklaşan Ramazanla birlikte hem oruç tutup hem de bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilir miyiz?

Haber: Pandemide oruç tutarken bağışıklığınızı da güçlü tutun

Koronavirüsten korunmak için aldığımız önlemlerin yanında bağışıklık sistemimizi de korumak için önlem almalıyız. Önceki yıllardan alışkın olduğumuz Ramazan alışkanlıklarını bu yıl çok yaşayamayacağız gibi görünüyor. Daha sakin ve hareketsiz geçecek olan bu ayda hem sağlığımızı korumak hem bağışıklığımızı güçlü tutmak büyük önem taşıyor. Ramazan ayını hem cüzdanımız hem de sağlığımız için daha verimli geçirmek istiyorsak bazı püf noktaları bilmemiz gerekiyor.

 • Doğru alışveriş en temel denge unsuru olabilir. Planlı yapılan alışverişler hem öğünler arası dengeyi sağlar hem de gereksiz abur cuburdan sizi korur.
 • Alışverişe çıkmadan önce 6-7 günlük iftar ve sahur menülerinizi belirleyin. Dengeli ve sağlıklı olarak planladığınız bu menüler alışveriş esnasında sadece ihtiyacınız olanı almanızı sağlayacaktır.
 • Mevsim sebzelerine her ana öğünde yer verin.
 • Sahur yemekleri genelde kahvaltıya yakındır. Bu yüzden protein bakımından zengin olan süt yumurta ve peynir gibi seçenekleri sofranızda mutlaka bulundurun. Peynirlerin tuz oranı birbirlerinden farklıdır. Gece yenilen tuzlu peynirler ertesi gün için susuzluğa sebep olabilir. Tuzlu olduğunu bildiğiniz peyniri bir gece suda bekletirseniz tuzunu atar ve ertesi gün sizi rahatsız etmez.
Pandemide oruç tutarken bağışıklığınızı da güçlü tutun
 • Öğünlerinizi sağlıklı tabak modeline göre tasarlayabilirsiniz. Her ana öğün için tabağı vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sebze, tahıl ve protein olarak üçe bölüp dengeli hale getirebilirsiniz.
 • Balık tüketimi şu dönemde vücut bağışıklığı için her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. Haftanın iki günü balık için ayrılabilir. Taze balığın bulunamaması ihtimaline karşı konserve ya da donmuş balık seçenekleri karantina durumlarına karşı kurtarıcı olabilirler.
 • Probiyotik takviyesi almanız gerekebilir. Bunun için yoğurt, kefir, turşu gibi bağışıklık sistemini destekleyici mikroorganizmalardan zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksekKabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksek

  Kabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksek Öldürücülüğü Covid-19'dan daha yüksek olan KKKA Sivas'ta 3 can aldı, KKKA hastalığı taşıyan keneler Batı'ya doğru yayılıyor Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Bulaşıcı Hastalıklar...

 • Prof.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler varProf.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler var

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz" açıklamasını yaptı. Öte yandan 1 Haziran'a kadar uygulanacak tedbirleri çok etkili bulmadığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, "Eğer dikkatli davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar.'' dedi.

 • Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandıKarantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı

  Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı Kırklareli'nde korona virüs mücadelesi kapsamında karantinada olması gereken kişi, hastanede tedavi gören yakınını ziyaret etmeye giderken trafik uygulamasında yakalandı.

 • PROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDIPROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDI

  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, havaların ısınmasıyla yeniden ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı için başlatılan aşı çalışmalarının, dünya genelinde bütün dikkatlerin koronavirüs üzerinde yoğunlaşması nedeni ile ikinci planda...

 • Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndüŞanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü

  Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü Yaşlılar gezmenin keyfini çıkardı Şanlıurfa'da kontrollü normalleşme genelgesi kapsamında iki doz aşısını yaptıran yaşlılar, kısıtlamadan muaf olarak 15 ay sonra normal hayata geri döndü.