Oyuncak Seçiminde Aileler Nelere Dikkat Etmeli? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Oyuncak Seçiminde Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğun isteği arzuları yada ebeveynin çocuğunu tatmin etme oyuncak seçiminde bir kriter olamaz ya da günümüzde oyuncak satan her yer doğru oyunu veya oyuncağı sattığı düşünülmemelidir. Bu konuda anne babalarda dikkatli ve bilgili olması önemlidir.

Haber: Oyuncak Seçiminde Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Oyuncakların işlevsel bir yönü olmalıdır, 3 yaşa kadar cinsiyete göre oyuncak ayırımı olmamalıdır. Oyuncak tercihinden yaşa uygun ve ilgisine uygun, gelişiminini destekleyici oyuncaklar tercih edilmelidir. İlk oyuncaklar duyulara ve fiziksel gelişime hitap ederken zamanla bilişsel sosyal ve duygusal gelişime de uygun oyuncaklar alınmalıdır.

Oyuncakların sağlık onayı mutlaka olmalıdır. Gerekli testlerden geçip onaylanmış olmasına dikkat edilmelidir. Popüler trend oyuncakların akımına kapılmadan önce oyuncağın amaç değil çocuğun oyun dünyasına hizmet eden araçsal yönü unutulmamalıdır.

Oyuncak alımının belli bir aralığı olmalıdır sık sık oyuncak almak yada bir çocuğu oyuncak almakla ödüllendirmek çocuklar için bir duygusal istismardır. Çocukların oyuncakla tatmini onları yalnızlığa asosyalliğe kendini ifade edememe duygusal ve sosyal problemlere sebep olur.

Çocuk duygu bazlıdır. Dünyayı duyuları ile algılar öğrenir. Ve duyguları inişli çıkışlıdır. Oyuncakları kullanarak duygularını ifade edebilmesini duygularını oyuncakları kullanarak kurduğu oyunlar üzerinden görebilirsiniz. Eğer desteklenir ve çocuğun kendisini oyunlarla ifade etmesi sağlanırsa sağlıklı yaşamsal geçişler mutlak olacaktır.

Plastik içerikli bebeklere göre örgü veya bez bebekler daha avantajlı gözüküyor. Ama çocukların dokunsal uyaranları yüksektir. Bez bebeklere sarılıp dokunulduğunda yumuşaklık hissi vermelidir. Ve dayanıklı olmalıdır, kısa bir süre oynanıp dağılan bozulan oyuncaklar çocuklar için hayal kırıklığına sebep olur. Eğer bu faktörlere dikkat edilmişse bez bebekler plastik bebeklere göre daha evladır diyebiliriz.

Erkek delikanlı görünümünde ya da çok kadınsı görünümlü bebek diyebileceğimiz, bebekle alakası olmayan ama oyuncak bebek olarak nitelendirilen çocukların masumiyetlerini safiyetlerini tehdit eden objelerdir. Farkındalığı olan çocuklara bu oyuncaklar gösterildiğinde "bu bebek değil bu abla, anne" cevabı alabiliyoruz. Tabi çocuk en bilebildiği yetişkin rollerinden örnek verebiliyor ama çocuğunda kafasını karıştıran bebek denip sunulan oyuncağın bir yetişkin formundan da öte dikkat çekici vücut ölçüleri olan ve dikkat çekici kıyafetler giyen bir bol makyajlı bol dekolteli kıyafetli parti kızları. Subliminal bir algı ile kadın böyle olunur imgesi oluşturulurken ön ergenlikte bu algıyı kendi üzerinde gerçekleştirmeye başlıyorlar.

29.11.2018 10:52 [11485813]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  3 saat önce..
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  3 saat önce..
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  3 saat önce..
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58
 • Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  İleri yaş gebeliklerde düşük ihtimalinin arttığını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru, "Yanlış bir inanış var. Koşmak, zıplamak, uzanmak, kısaca fiziksel egzersiz düşüğe neden olmaz’’ dedi; ve gebelikte düşük yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.

  10.12.2018 12:58