Otel Konaklama Terimleri ve Anlamları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
13.05.2019 12:04

Otel Konaklama Terimleri ve Anlamları

Otel rezervasyonunuzu yaptırdınız, sahil kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı aldınız. Peki otel konaklama terimlerine yeterince hakim misiniz? İşte tatil boyunca karşınıza çıkacak otel konaklama terimleri ve anlamları.

Haber: Otel Konaklama Terimleri ve Anlamları

Tatil yaparken bazı terimlerle sık sık karşılaşır ama ne anlama geldiklerini bilmezsiniz ya da kavramları yanlış anlarsınız. İşte otel konaklama terimleri ve anlamları…

ODA + KAHVALTI TERİMİ

Adından anlaşılacağı üzere bu ifade, konaklama ücretine sadece kahvaltı ve konaklamanın dahil olduğunu ifade eden terimdir.

HER ŞEY DAHİL TERİMİ

Büyük otellerde en çok karşılaşacağınız konaklama terimi olan "her şey dahil" terimi, konaklama ve yeme içmeyi kapsar. her şey dahil konseptte 3 öğün yemek, ara öğün atıştırmalıkları ve gün boyu içilen içecekler (yerli alkollü içecekler ve alkolsüz içecekler) konaklama ücretine dahildir.

Her şey dahil konsepte aktivite alanlarının ve sportif faaliyetlerin dahil olduğu düşünülür. Ancak otellerdeki aktiviteler bu konseptin dışındadır.

SADECE ODA TERİMİ

Sadece oda terimi, konaklama ücretine sadece oda konaklamasının dahil olduğu konsepttir.

YARIM PANSİYON TERİMİ

Yarım pansiyon konaklamada oda konaklaması, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ödenen ücrete dahildir.

TAM PANSİYON VE TAM PANSİYON PLUS TERİMLERİ

Tam pansiyona kahvaltı, öğle ve akşam yemeği dahildir. tam pansiyon plus seçeneğinde ise kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine ilave olarak gün boyunca otelden alınan alkolsüz içecekler de konaklama ücretine dahildir.

OTEL TÜRLERİ

Resort otel: Tatil köyü anlamına gelen "Resort otel" tatil köyü konseptini ifade eder.

Tatil köyü: Tatil köyü, tatilcilerin otel dışına çıkmasına gerek kalmadan tüm aktivitelerin otel kompleksi içinde yapıldığı konsepttir.

Bungalow otel: Küçük ahşap evlerden oluşan ekolojik tatil konseptidir.

Hostel: Kalabalık grupların düşük bütçe ile konaklayabileceği ranzalı yataklara sahip konaklama konseptidir.

ODA TÜRLERİ

Single room /single bed: Tek kişilik oda tipidir.

Double room / double bed: İki kişilik tek yatağın olduğu çift kişilik odadır.

Twin room / twin bed: İki kişinin ayrı ayrı kalacağı yataklar olan çift kişilik odadır.

Triple room: 3 kişilik odadır. Triple roomda çift kişilik bir yatak ve tek kişilik bir yatak bulunur.

Sofa bed: Otel odasındaki çekyatın açılarak yatağa dönüştürüldüğü oda tipidir.

Quadruple room / quad room: 4 kişilik odadır. İki kişilik iki yatak bulunur. Odada 4 ayrı yatak varsa quad room adı verilir.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.