Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Osmanlı döneminde saray kadınlarının güzelliklerini borçlu oldukları sırlar...

Haber: Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Hamam ve kese

En etkili güzellik sırrı temizlikten geçiyordu. Kadınlar hamamda sıcak buharın etkisinden faydalanıyor, keselenerek ölü derilerden arınıyorlardı. Yumuşak bir ten için en önemli adım buydu.

Olmazsa Olmaz: Gül

Sarayda bir yılda tonlarca gül suyu kullanılırdı. Bu sayede cilt temizlenir, nemlenir ve kırışıklıklar giderilirdi. Yüzlerini gül suyuyla yıkamanın dışında, gül yağı ile bakım yaparlardı.

Beyaz Bir Cilt İçin: Limon

Osmanlı'da kadınların beyaz tenli olması makbuldü. Saray kadınları el ve yüzlerini beyazlatmak için limon kullanırdı. Haftada birkaç kez ellerini ve yüzlerini limon suyu ile ovarlardı.

Özel Sabunlar

En kaliteli sabunlar saraya getirilir, kullanacak kişinin zevkine göre şekillendirilir ve mutlaka koku eklenirdi. Sabunun saçları kurutucu etkisine karşı hatmi ve ebegümeci kullanıldığı bilinmektedir. Kaynatılan bu bitkilerden oluşturulan kıvamlı su saçlara sürülür ve yumuşak olması sağlanırdı.

Vazgeçilmez Kil

Osmanlı saray erkanından kadınların cilt bakımı için kil kullandığı bilinmektedir. Kil ve su birlikte kildanlığa konulur, kil aşağıya çökünce biriken su cilde uygulanırdı.

Şifalı Yağlar

Cilt bakımının olmazsa olmaz parçası yağlardı. Zeytin yağı, gül yağı, susam yağı gibi yağlarla ciltlerinde masaj yapmayı ihmal etmezlerdi.
5.6.2017 14:21 [9695403]


Yeni Yenikadın Haberleri