Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Osmanlı döneminde saray kadınlarının güzelliklerini borçlu oldukları sırlar...

Haber: Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Hamam ve kese

En etkili güzellik sırrı temizlikten geçiyordu. Kadınlar hamamda sıcak buharın etkisinden faydalanıyor, keselenerek ölü derilerden arınıyorlardı. Yumuşak bir ten için en önemli adım buydu.

Olmazsa Olmaz: Gül

Sarayda bir yılda tonlarca gül suyu kullanılırdı. Bu sayede cilt temizlenir, nemlenir ve kırışıklıklar giderilirdi. Yüzlerini gül suyuyla yıkamanın dışında, gül yağı ile bakım yaparlardı.

Beyaz Bir Cilt İçin: Limon

Osmanlı'da kadınların beyaz tenli olması makbuldü. Saray kadınları el ve yüzlerini beyazlatmak için limon kullanırdı. Haftada birkaç kez ellerini ve yüzlerini limon suyu ile ovarlardı.

Özel Sabunlar

En kaliteli sabunlar saraya getirilir, kullanacak kişinin zevkine göre şekillendirilir ve mutlaka koku eklenirdi. Sabunun saçları kurutucu etkisine karşı hatmi ve ebegümeci kullanıldığı bilinmektedir. Kaynatılan bu bitkilerden oluşturulan kıvamlı su saçlara sürülür ve yumuşak olması sağlanırdı.

Vazgeçilmez Kil

Osmanlı saray erkanından kadınların cilt bakımı için kil kullandığı bilinmektedir. Kil ve su birlikte kildanlığa konulur, kil aşağıya çökünce biriken su cilde uygulanırdı.

Şifalı Yağlar

Cilt bakımının olmazsa olmaz parçası yağlardı. Zeytin yağı, gül yağı, susam yağı gibi yağlarla ciltlerinde masaj yapmayı ihmal etmezlerdi.
5.6.2017 14:21 [9695403]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kardeşler Arası Çatışmayı Önlemenin 12 Yolu
  Kardeşler Arası Çatışmayı Önlemenin 12 Yolu

  Çocuklar için aile ilk sosyalleşme ortamıdır. Ebeveynlerle kurulan ilişki; benlik algısı, temel güven duygusunun oluşması gibi temel kişilik gelişimini destekler. Kardeşler arasındaki ilişki de sosyalleşme becerilerini geliştirir. Ancak birden fazla çocuğu olan ailelerin özellikle karşılaştığı bir durum vardır ki o da “kardeşler arası çatışma”.

  5 saat önce..
 • Sevgiliniz Size Yalan Söylüyor Olabilir
  Sevgiliniz Size Yalan Söylüyor Olabilir

  Bir ilişkideki en önemli şey, güven duygusudur. Fakat bazen hepimiz yanlış insanlara güvenebiliyoruz ve bu da bütün ilişkilere kendimizi kapatmamıza neden oluyor. İşte bu hayal kırıklığını engellemek için bilmeniz gereken ipuçları;

  5 saat önce..
 • Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?
  Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  Özellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan balgamlı öksürük kişiyi oldukça rahatsız edeb bir durumdur. Balgamlı öksürük, solunum yollarında meydana gelerek, sümüksü bir kıvamda olur. Balgamlı öksürük çoğu zaman dışarıya atılamaz. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, balgamlı öksürük nedenleri nelerdir, balgamlı öksürüğü kesmek için neler yapılabilir sorularını sizler için araştırdık.

  5 saat önce..
 • Kalbinizde Biri Varken Bir Başkasından Hoşlanabilir Misiniz?
  Kalbinizde Biri Varken Bir Başkasından Hoşlanabilir Misiniz?

  Bir ilişkiniz varken bir başkasından hoşlandınız, bunun sonucunda kötü hissetmeye başlamadan önce kendinize soracağınız bazı sorularla bu duruma bir açıklık getirebilirsiniz.

  11.12.2017 16:30
 • Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi
  Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi

  Zencefil ve havucun bir araya gelmesiyle oluşacak vitamin deposunu düşünebiliyor musunuz? Kış aylarında sağlığımızı koruyacak enfes bir çorba tarifi.

  11.12.2017 16:15