Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Osmanlı döneminde saray kadınlarının güzelliklerini borçlu oldukları sırlar...

Haber: Osmanlı Saray Kadınlarının 6 Güzellik ve Bakım Sırrı

Hamam ve kese

En etkili güzellik sırrı temizlikten geçiyordu. Kadınlar hamamda sıcak buharın etkisinden faydalanıyor, keselenerek ölü derilerden arınıyorlardı. Yumuşak bir ten için en önemli adım buydu.

Olmazsa Olmaz: Gül

Sarayda bir yılda tonlarca gül suyu kullanılırdı. Bu sayede cilt temizlenir, nemlenir ve kırışıklıklar giderilirdi. Yüzlerini gül suyuyla yıkamanın dışında, gül yağı ile bakım yaparlardı.

Beyaz Bir Cilt İçin: Limon

Osmanlı'da kadınların beyaz tenli olması makbuldü. Saray kadınları el ve yüzlerini beyazlatmak için limon kullanırdı. Haftada birkaç kez ellerini ve yüzlerini limon suyu ile ovarlardı.

Özel Sabunlar

En kaliteli sabunlar saraya getirilir, kullanacak kişinin zevkine göre şekillendirilir ve mutlaka koku eklenirdi. Sabunun saçları kurutucu etkisine karşı hatmi ve ebegümeci kullanıldığı bilinmektedir. Kaynatılan bu bitkilerden oluşturulan kıvamlı su saçlara sürülür ve yumuşak olması sağlanırdı.

Vazgeçilmez Kil

Osmanlı saray erkanından kadınların cilt bakımı için kil kullandığı bilinmektedir. Kil ve su birlikte kildanlığa konulur, kil aşağıya çökünce biriken su cilde uygulanırdı.

Şifalı Yağlar

Cilt bakımının olmazsa olmaz parçası yağlardı. Zeytin yağı, gül yağı, susam yağı gibi yağlarla ciltlerinde masaj yapmayı ihmal etmezlerdi.
5.6.2017 14:21 [9695403]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • 2018 Avize Modelleri
  2018 Avize Modelleri

  2018 avize modelleri odanın dekorasyonunu tamamlayan son nokta niteliği taşırlar. Bir yemek masasını vurgulamak için de, oturma odanızın atmosferini istediğiniz gibi tamamlayabilmek için de aydınlatma üniteleri dekorasyonunuzun kilit noktasını oluşturur. Sizde odanızın atmosferini istediğiniz gibi tamamlamak istiyorsanız 2018 avize modellerine göz atabilirsiniz. İşte birbirinden şık 2018 avize modelleri..

  42 dakika önce..
 • Uykuyla İlgili Bilinmeyenler
  Uykuyla İlgili Bilinmeyenler

  Güne zinde başlayabilmek, çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku çok önemli. Uykusuzluğun zararları saymakla bitmiyor. Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı uyku ile ilgili önemli bilgiler verdi.

  1 saat önce..
 • Disney ile Rengarenk Bir 23 Nisan
  Disney ile Rengarenk Bir 23 Nisan

  Disney Türkiye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl yine aralarında pek çok ilklerin de yer alacağı coşkulu ve rengârenk aktivitelerle kutluyor.

  2 saat önce..
 • Kanal Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanal Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Endodonti Uzmanı Dr. Tubahan Kaya, tüm bu yanlış bilgilenmelerin zaman kaybına neden olduğunu, dolayısıyla dişi kurtarma şansının azaldığına ve sonuçta da dişin kaybedilebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle kanal tedavisiyle kurtarılabilme şansı olan dişlerin tedavisinin ertelenmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Dr. Tubahan Kaya, konuyla ilgili hatalı davranışlara götüren yanlış bilgileri doğrularıyla güncelliyor...

  2 saat önce..
 • Rally Halikarnasso Başlıyor!
  Rally Halikarnasso Başlıyor!

  Türkiye’nin en zorlu yarış organizasyonlarından biri olan Transanatolia Rally Raid yarış sezonunu bu sene ikinci defa düzenleyeceği Rally Halikarnassos ile açıyor.

  2 saat önce..