Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü Haberi - yenikadin.com
21.06.2019 12:22

Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü

Ofis kadınlarının iş ortamında yaşadığı bazı sorunlar vardır. Bunların başında boyun ağrısı gelir. Özellikle gün boyu oturarak çalışan kadınlar bu sorundan muzdariptir.

Haber: Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü

Bilgisayar başında çalışan kadınları diğer çalışan kadınlara 2-3 kat daha fazla hissettiği boyun ağrısı sorunu, iş yerini ve sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Pratik uygulamalarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

İDEAL DURUŞU SAĞLAYIN

Ofiste otururken ayaklarınız yerle temas etmeli. Sırtınız da sandalyeye dik şekilde konumlanmalı. Başınız ve kulaklarınız omzunuzla aynı hizada olmalı. Başınızı doğru pozisyonda tuttuğunuz sürece boyun ağrısı sorununu en aza indireceksiniz.

TEKNİK EKİPMANI DOĞRU KULLANIN

El ve ayaklarınızın doğal halde olmasını sağlayın. Elinizi sağa sola fazla çevirmeyin. Mouse'unuz masadan biraz aşağıda olmalı. Bu mümkün değilse sandalyenizi biraz yukarı konumlandırın.Ayaklarınızın altına ayak sehpası koyun.

Klavye kullanırken tuşlara sert temas etmeyin. Mouse'u da çok sıkı kavramayın.Klavye ve mouse önünde el bileğinizi dinlendirici aparatlar olsun.

Sık kullandığınız eşyaları el mesafesinde bulundurun.Doküman ve belge tutturucular kullanarak sık kullandığınız dokümanların gözünüzün önünde olmasını sağlayın.

MONİTÖR MESAFESİ: 60 cm

Gözünüzle monitör arasındaki mesafe ortalama 50-75 cm arası olmalıdır. 60 cm mesafe idealdir. Monitörün üst kenarı ile gözünüz aynı hizada olmalıdır. Monitörünüz de geriye doğru yaklaşık 15-20 derece eğimli olmalıdır. Gözlerinizin yorulmaması içi parlamayı engelleyici filtreler de kullanabilirsiniz.

EGZERSİZ ŞART

Ofiste sık sık mola vermeli ve boyun hareketlerini ağırlıkta olduğu hareketler yapmalısınız. İhtiyaç olmasa bile zaman zaman ayağa kalkarak ve basit egzersizler yaparak boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz.Yeni Sağlık Haberleri

 • Kabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksekKabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksek

  Sivas'ta geçen ay görülmeye başlayan keneler nedeniyle 50 kişi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yakalandı, 3 kişi ise hayatını kaybetti. Konuyla ilgili konuşan uzman, "

 • Prof.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler varProf.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler var

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz" açıklamasını yaptı. Öte yandan 1 Haziran'a kadar uygulanacak tedbirleri çok etkili bulmadığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, "Eğer dikkatli davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar.'' dedi.

 • Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandıKarantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı

  Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı Kırklareli'nde korona virüs mücadelesi kapsamında karantinada olması gereken kişi, hastanede tedavi gören yakınını ziyaret etmeye giderken trafik uygulamasında yakalandı.

 • PROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDIPROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDI

  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, havaların ısınmasıyla yeniden ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı için başlatılan aşı çalışmalarının, dünya genelinde bütün dikkatlerin koronavirüs üzerinde yoğunlaşması nedeni ile ikinci planda...

 • Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndüŞanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü

  Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü Yaşlılar gezmenin keyfini çıkardı Şanlıurfa'da kontrollü normalleşme genelgesi kapsamında iki doz aşısını yaptıran yaşlılar, kısıtlamadan muaf olarak 15 ay sonra normal hayata geri döndü.