Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü Haberi - yenikadin.com
21.06.2019 12:22

Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü

Ofis kadınlarının iş ortamında yaşadığı bazı sorunlar vardır. Bunların başında boyun ağrısı gelir. Özellikle gün boyu oturarak çalışan kadınlar bu sorundan muzdariptir.

Haber: Ofis kadınları sorunsalı: Boyun ağrısı ve çözümü

Bilgisayar başında çalışan kadınları diğer çalışan kadınlara 2-3 kat daha fazla hissettiği boyun ağrısı sorunu, iş yerini ve sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Pratik uygulamalarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

İDEAL DURUŞU SAĞLAYIN

Ofiste otururken ayaklarınız yerle temas etmeli. Sırtınız da sandalyeye dik şekilde konumlanmalı. Başınız ve kulaklarınız omzunuzla aynı hizada olmalı. Başınızı doğru pozisyonda tuttuğunuz sürece boyun ağrısı sorununu en aza indireceksiniz.

TEKNİK EKİPMANI DOĞRU KULLANIN

El ve ayaklarınızın doğal halde olmasını sağlayın. Elinizi sağa sola fazla çevirmeyin. Mouse'unuz masadan biraz aşağıda olmalı. Bu mümkün değilse sandalyenizi biraz yukarı konumlandırın.Ayaklarınızın altına ayak sehpası koyun.

Klavye kullanırken tuşlara sert temas etmeyin. Mouse'u da çok sıkı kavramayın.Klavye ve mouse önünde el bileğinizi dinlendirici aparatlar olsun.

Sık kullandığınız eşyaları el mesafesinde bulundurun.Doküman ve belge tutturucular kullanarak sık kullandığınız dokümanların gözünüzün önünde olmasını sağlayın.

MONİTÖR MESAFESİ: 60 cm

Gözünüzle monitör arasındaki mesafe ortalama 50-75 cm arası olmalıdır. 60 cm mesafe idealdir. Monitörün üst kenarı ile gözünüz aynı hizada olmalıdır. Monitörünüz de geriye doğru yaklaşık 15-20 derece eğimli olmalıdır. Gözlerinizin yorulmaması içi parlamayı engelleyici filtreler de kullanabilirsiniz.

EGZERSİZ ŞART

Ofiste sık sık mola vermeli ve boyun hareketlerini ağırlıkta olduğu hareketler yapmalısınız. İhtiyaç olmasa bile zaman zaman ayağa kalkarak ve basit egzersizler yaparak boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.